Poemat postromantyczny Stanisława Balińskiego pod tytułem "Wieczór w Teatrze Wielkim", przedstawiła 18 września na scenie sali Bogusława, Anna Seniuk. Było to pierwsze spotkanie nowego zamkowego cyklu pod hasłem „Wielcy aktorzy w małych formach”.

Ten poetycki tekst Balińskiego (twórcy, który był związany ze środowiskiem Skamandrytów) z humorem i  sentymentem ukazuje świat artystów przedwojennej Warszawy. Chociaż pozornie dotyczy Opery, to można potraktować  zawarte w nim myśli bardziej uniwersalnie, odnosząc je w ogóle do środowiska twórców, ale także odbiorców kultury i sztuki. Baliński dedykował „Wieczór...” małżeństwu Słonimskich, a w samym tekście przywołał takie postacie jak Emil Młynarski czy Wacław Brzeziński. W sali Bogusława stolik, lampka i inne rekwizyty sceniczne dały widzom wizję przypominającą przedwojenny salon lub operowe kuluary. W tym otoczeniu pani Anna deklamowała zdania poematu nadając im dramatyczny lub komiczny ton.  Szczególnie ciepło odmalowała postać chórzysty, który marzy o świetle należnym tylko solistom, o powodzeniu i oklaskach, ale jego awanturnicza próba wyjścia na pierwszy plan, kończy się wyrzuceniem z zespołu...   

Poemat został zaprezentowany w drugiej części wieczoru, który rozpoczął się od czegoś w rodzaju spotkania z widzami.  Anna Seniuk po wejściu na scenę opowiadała bowiem o sobie, o swoich podróżach do Portugalii i Chin, o pierwszej roli w teatrze (w „Zmierzchu” Izaaka Babla) i o tym jak to się stało, że jest w tym zawodzie (za sprawą „Czarów” Adama Asnyka). Bawiła widzów licznymi anegdotami ze swojej kariery artystycznej, a także mówiła o swojej pracy pedagogicznej, stwierdzając, że bardzo ją cieszy to, że może uczyć studentów („Młodzież mnie inspiruje”). Wspomniała, że ona sama była określana w czasach studiów jako „ciężka artyleria”, bo nie było jej przyjmować jakieś innowacje w technice gry („byłam niereformowalna”). Mimo to osiągnęła bardzo wiele w tej profesji, a aktualnie pracuje nad przedstawieniem w Warszawie, w którym zagra  w duecie z Januszem Gajosem.

Jutro (wtorek) na naszych stronach zamieścimy zapis video wywiadu z panią Anną, przeprowadzonego przed spektaklem.