To bardzo ceniony twórca. W tym roku świętuje 55-lecie pracy artystycznej, a w programie obchodów jubileuszu znalazł się benefis w Willi Lentza. Już 11 maja podczas specjalnego wieczoru w Szczecinie utwory Piotra Mossa wykona String Quartet Berlin. Dokładnie dwa dni później artysta skończy 75 lat! Bilety na to bardzo ciekawe wydarzenie są jeszcze dostępne.

Twórczość wysokiej klasy

„Od najmłodszych lat chciałem komponować muzykę, która czemuś by służyła, stąd prawdopodobnie moje inklinacje do twórczości teatralnej. Natomiast muzyka autonomiczna, którą przede wszystkim piszę, powinna służyć oczywiście publiczności, wykonawcom. W sztuce ważne jest dla mnie rzemiosło, chcę, by produkt, który przekazuję, był wysokiej klasy” – mówił w rozmowie z Łukaszem Kaczmarkiem, której zapis zamieszczono na portalu „Ruch Muzyczny”.

Uczeń Boulanger, Bacewicz i Pendereckiego

Piotr Moss otrzymał bardzo wszechstronną edukację. Studia kompozytorskie ukończył w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie. Jest uczniem Nadii Boulanger, a także wielkich polskich kompozytorów XX wieku: Grażyny Bacewicz, Krzysztofa Pendereckiego, Piotra Perkowskiego. Zwyciężał w licznych konkursach kompozytorskich, m.in. Associazione Musicale Valentino Bucchi w Rzymie (1978), Prix Italia (1979), im. J. Cererolsa w Montserrat (1982) czy Brasilii (1985).

Jest twórcą muzyki teatralnej, rozrywkowej. Napisał ścieżki dźwiękowe m.in. do takich dzieł filmowych jak „Pasja” Stanisława Różewicza i „Całkiem spora apokalipsa” Andrzeja Titkowa. Współpracował z France Culture i France Musique oraz Polskim Radiem jako autor muzycznych audycji. Dzieła Piotra Mossa są prezentowane nie tylko w Europie, ale też m.in. w Stanach Zjednoczonych, Kolumbii i Afryce. Wykorzystuje w nich wszystkie niemal gatunki i formy muzyczne. Posługuje się takimi technikami jak m.in. aleatoryzm, sonoryzm i wielotony. Oprócz tradycyjnego instrumentarium sięga po instrumenty egzotyczne, dawne i elektroniczne. Dodajmy, że Piotr Moss napisał kompozycję z okazji trzeciej rocznicy działalności Willi Lentza. To utwór skomponowany na kwintet fortepianowy i zatytułowany „Willa Lentza”.

Niezwykle wirtuozowski utwór

W programie majowego benefisowego wieczoru Piotra Mossa w Willi Lentza znalazły się „Dialogi – na skrzypce i fortepian”, „Utwór na altówkę i fortepian”, „Duety na dwoje skrzypiec”, „Polonez na wiolonczelę i fortepian” oraz bardzo wysoko oceniany przez krytykę IV Kwartet smyczkowy „Chagall”.

To jeden z nielicznych utworów, które powstały pod wpływem inspiracji artysty sztuką malarską. „Muzyka kwartetu »Chagall« nie ilustruje obrazów artysty w sposób dosłowny. Ewokuje raczej ich nastroje, tematy, rytmy. W utworze nie mogło zabraknąć znanych i powtarzających się w twórczości malarza motywów, jak np.: para kochanków, cyrk, wojna, zdarzenia z życia rosyjskich Żydów. Znalazły one w mojej muzyce swe przetworzone odbicie. (…) Kwartet »Chagall« jest z założenia utworem niezwykle wirtuozowskim o zmiennej, kalejdoskopowej formie i ekspresji” – można przeczytać w materiałach prasowych dotyczących płyty z tym utworem, opublikowanych przez CD Accord Music Edition.

Na scenie Willi Lentza w sobotę wystąpi String Quartet Berlin w składzie: Tomasz Tomaszewski – I skrzypce, Magdalena Heinz – II skrzypce, Sebastian Sokół – altówka, Weronika Strugała – wiolonczela oraz pianiści - Adam Tomaszewski i Ewa Tomaszewska. Prowadzenie koncertu: Konrad Pawicki.

Koncert rozpocznie się o godzinie 18:00. Bilety dostępne: bilety.willa-lentza.pl