W Szczecinie widzieliśmy już takich reprezentantów szwedzkiego death metalu takich jak Grave czy Cemetery. 16 marca będzie świetna okazja by zobaczyć kolejnych. Tego dnia na imprezie pod hasłem Scandinavian Metal Attack, w Rocker Clubie wystąpią aż cztery formacje - Unleashed, Diabolical, Suldriner i Warheim !

Nazwa z tradycją

„Metal Attack" to nazwa nieobca szczecinianom, którzy lubią mocną muzykę. „Funkcjonuje ona od połowy lat 80-tych, kiedy to powstał Fan Club "Heavy Metal Attack", skupiający w swoich szeregach kilkaset osób z całej Polski. – mówi jeden z organizatorów wydarzenia, Janusz Merz - Pod tym szyldem ukazywał się także fanzin, odbywały się koncerty w "Słowianinie", "Hetmanie" czy "Kontrastach", kiedy to kierownikiem był Piotr Rotowski. W latach 1990 - 1993 natomiast na antenie Radia Szczecin emitowana była cotygodniowa audycja "Metal Attack", którą prowadziłem z Robertem Cywińskim. Od 2008 roku działa portal i radio internetowe "Heavy Metal Attack".

Teraz Szwecja

W ostatnim czasie Janusz był głównym sprawcą takich imprez jak Chaos Festiwal, Rock In Szczecin czy szczególnie dobrze przyjętego wydarzenia jakim był Rock In Szczecin – Folk Edition. Jednak to jeszcze było mało... „Od dłuższego czasu zastanawialiśmy się nad zorganizowaniem cyklicznej imprezy, podczas której wystąpiłyby zespołu z konkretnego kraju, ale doszliśmy do wniosku bo formuły nie zawężać i rozszerzyć ją o cały region geograficzny. Być może w przyszłym roku będą to zespoły z Norwegii lub Finlandii".

W przygotowanie Scandinavian Metal Attack zaangażowała się większa grupa osób, działających w Heart of Rock Agency: Pod tym szyldem funkcjonuje część Biura Organizacji Imprez. Ten dział, zajmuje się wyłącznie promocją i organizacją koncertów. Nasi agenci, to zapaleni miłośnicy muzyki metalowej a sama Agencja powołana została do życia pod koniec ubiegłego roku. W tej chwili w swojej ofercie mamy zespoły z Polski, Szwecji, Rosji i Australii” mówi Janusz.

Hail To Poland

Podczas Scandinavian Metal Attack headlinerem będzie Unleashed, czyli jedna z najważniejszych i najdłużej działających death-metalowych grup szwedzkich. Przez blisko 25 lat istnienia wydali jedenaście płyt, z których zwłaszcza debiutancka „Where Life No Dwells”, zyskała uznanie fanów. Ostatni album, zatytułowany "Odelheim" ukazał się w ubiegłym roku, nakładem Nuclear Blast Records i znamionuje zwyżkę formy tego tercetu. Został nagrany w Chrome Studio w Szwecji i wyprodukowany przez gitarzystę Unleashed - Fredrika Folkare'a, któremu towarzyszyli Johnny Hedlund (wokal i bas), Tomas Olsson (gitara rytmiczna) i Anders Schultz (perkusja).

Panowie lubią grać w Polsce. Dość często do naszego kraju wracają (grając np. na krakowskim Paganfest). Katowicki występ z 1995 roku został nawet wydany na albumie live "Eastern Blood- Hail To Poland".

 

.

Metalowa neogeneza

Diabolical to uformowany w 1996 roku zespół mający już w dorobku cztery albumy studyjne i jeden koncertowy. Aktualnie muzycy odbywają trasę po Polsce, podczas której odwiedzą w sumie dziewięć miast, zapoznając fanów z post-apokaliptyczna opowieścią o człowieku, który przetrwał koniec świata (zawartą na najnowszej płycie „Neogenesis”).

 

W trasie tej towarzyszą im jeszcze Souldrainer czyli trio powstałe w mieście Östersund. W 2011 roku wydali album Heaven`s Gate, a styl który reprezentują to melodic death metal.


Line-up tej imprezy uzupełnia Warheim, łączący death metal z najlepszymi wzorcami black-metalowymi.

Bilety na ów unikatowy festiwal szwedzkiego death metalu w przedsprzedaży kosztują 79 zł, a w dniu wydarzenia – 89 zł.  Zaplanowane zostało także After Party  w klubie "Morion".