wydarzenie online

Początek końca? Rozmowy o lodzie i zmianie klimatu

foto: materiały prasowe

Gdzie?
wydarzenie online
Kiedy?
Czwartek, 14.01.2021
O której godzinie?
18:00
Za ile?
darmowe
Opis wydarzenia
14 stycznia o godz. 18.00 odbędzie się promocja książki „Początek końca? Rozmowy o lodzie i zmianie klimatu” - spotkanie z autorami książki Jakubem Małeckim i Julitą Mańczak, które poprowadzi Aleksandra Kardaś.

 

Spotkanie będzie transmitowane na Facebooku biblioteki: https://www.facebook.com/MiejskaBibliotekaPublicznaWSzczecinie.

Potrafią śpiewać nocą. Są nawet na Marsie. Skrywają prastare bakterie i wirusy z czasów, gdy po Ziemi chodziły mamuty. Lodowce – to od nich zależy nie tylko przyszłość Ziemi, ale także nasza codzienność.

Jedyny taki reportaż o lodzie i zmianie klimatu, który odpowiada na pytania nawet najbardziej zaciekłych geeków klimatycznych.

Jakub Małecki podczas wspólnej wyprawy za koło podbiegunowe rozmawia z Julitą Mańczak o swojej pasji. Na Spitsbergen regularnie przyciąga go hipnotyzujące piękno lodowców. Tam bada życie i zdrowie lodowych gigantów.

Opowieści jego i innych kluczowych ekspertów w dziedzinie klimatu obrazują złożoność lodowcowego świata i prawdę na temat przyszłości planety. Piotr Pustelnik zdradza powody, dla których himalaiści już wkrótce mogą zostać na zawsze odcięci od niektórych szczytów. Jakie znaczenie dla ludzi mają lodowce w Karakorum, kosmiczny lód, wulkany na drugim końcu świata? Ten reportaż pozwala zrozumieć świat, w jakim żyjemy.

Dr Jakub Małecki, glacjolog na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Bada lodowce, ich „zdrowie” i procesy jakie w nich i na nich zachodzą na skutek zmian klimatycznych. Pracę naukową prowadzi głównie na Spitsbergenie, wyspie leżącej między Norwegią, a biegunem północnym, w arktycznym archipelagu Svalbard.

W Polsce lodowce nie występują, dlatego wiedza o nich jest u nas bardzo skromna, wliczając w to studentów nauk o Ziemi. Z tego powodu powstała właśnie popularno-naukowa strona „Glacjoblogia” https://glacjoblogia.wordpress.com/ – ma zainteresować czytelnika tym niesamowitym tworem natury, ale przede wszystkim zwrócić uwagę na rolę zamarzniętej wody w ziemskim systemie przyrodniczym. 

Julita Mańczak, współzałożycielka i redaktor naczelna magazynu „TUU”. Absolwentka filologii hiszpańskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz studiów podyplomowych w Europejskiej Akademii Dyplomacji w Warszawie. Studentka Szkoły Ekopoetyki przy Instytucie Reportażu w Warszawie. Poszukuje, słucha i przekazuje inspirujące historie, które poszerzają horyzont zdarzeń i wprowadzają myśli w ruch.

dr Aleksandra Kardaś, fizyczka atmosfery i popularyzatorka nauki związana z Wydziałem Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, członkini zespołu doradczego ds. kryzysu klimatycznego przy Prezesie Polskiej Akademii Nauk. Jest redaktorką serwisu Naukaoklimacie.pl, autorką popularno-naukowej „Książki o wodzie”, współautorką podręcznika „Nauka o klimacie". Od wielu lat dzieli się z publicznością wiedzą na temat klimatu w ramach festiwali nauki, wykładów, kursów internetowych oraz artykułów prasowych i internetowych.

Komentarze

Jeszcze nikt nie dodał komentarza, bądź pierwszy!

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję