Ulica Koński Kierat jest teraz zamknięta, a dostęp do skrzyżowania z ulicą Grodzką jest utrudniony. Ruszyła przebudowa placu Orła Białego, która potrwa przez najbliższe 18 miesięcy.

W piątek nie spotkaliśmy nikogo z pracowników generalnego wykonawcy, czyli Firmy Budowlano-Usługowej MTM S.A. Teren przebudowy jest ogrodzony metalową blachą, a studenci pobliskiej Akademii Sztuki zajmują kawałek jeszcze wolnej trawy.

Obecnie na placu Orła Białego jest 30 drzew, z których 27 ma zostać zachowanych a 3 – przesadzone w inne miejsce. Posadzonych ma zostać 14 nowych, a wśród nich szpaler przy ul. Koński Kierat. Rabaty kwiatowe zajmą 1714 m kw., a w sąsiedztwie ulicy Staromłyńskiej ma powstać pierwszy w Szczecinie ogród deszczowy.

Północna część placu, wokół zabytkowej fontanny, zyska formę utwardzonego, reprezentacyjnego placu. Południowa będzie miejscem rekreacji z zielenią. Ruch pojazdów zostanie ograniczony do minimum.

Przebudowane zostaną nawierzchnie placu Orła Białego, fragmenty ul. Koński Kierat, Staromłyńskiej oraz chodnik i zjazdy z ul. Grodzkiej. Plac będzie oświetlony przez 25 stylizowanych latarni w części utwardzonej oraz 6 drewnianych latarni w części zielonej. Na placu stanie również mała scena. 

Na nowo zagospodarowany zostanie posąg Flory oraz dwie wazy, które dawniej zdobiły fasadę Pałacu pod Globusem, a dziś stoją na dziedzińcu Akademii Sztuki. Rzeźby zostaną ponownie połączone. Zabytkowa fontanna pozostanie w obecnym miejscu, a na posadzce zaznaczony zostanie przebieg wodociągu drewnianego, który w XVIII wieku dostarczał wodę ze Wzgórz Warszewskich do Zamku.

Nadzór nad inwestycją sprawuje spółka Szczecińskie Inwestycje Miejskie. Koszt prac to ponad 16,4 mln zł, z czego 12,8 mln zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej. Prace mają zostać zakończone w połowie marca 2026 roku.