Nie tylko wezmą udział w koncertach i studenckiej zabawie – to będzie dla nich okazja, aby zobaczyć, jak wygląda przygotowanie tak wielkiej imprezy. Szczecińscy studenci po raz pierwszy organizują Polsko-Niemieckie Juwenalia, na które zapraszają rówieśników z zagranicy.

To pierwsza edycja Polsko-Niemieckich Juwenaliów. Przez dwa dni (18-19 maja) ich uczestnicy wezmą udział w wielu wydarzeniach - na pierwszy ogień czekają na nich warsztaty, które przybliżą im organizację imprez masowych.

Poznają Juwenalia, ale zza kulis

- Są bardzo zainteresowani tą tematyką. Studenci w Niemczech nie organizują wydarzeń masowych. A jeśli już mają imprezy, to są kameralne i nie przekraczają tysiąca uczestników -  tłumaczy Julia Jerka, współorganizatorka Juwenaliów. - W Szczecinie będą mieli okazję zobaczyć, jak budowana jest infrastruktura, jak wyglądają próby dźwiękowe. Zobaczą jak wygląda festiwal, ale z tej organizacyjnej strony.

Po udziale w warsztatach będą mogli ocenić finalny efekt jako uczestnicy sobotnich koncertów. Przypomnijmy, że tego dnia na Łasztowni wystąpią Kwiat Jabłoni, Daria Zawiałow, Catz’n dogz.

Dwudniowa wizyta w Szczecinie będzie dla nich również okazją do zwiedzenia podziemi miasta, Zamku Książąt Pomorskich, udziału w warsztatach i studenckiej zabawie. W programie znalazł się również czas na spacer po Starym Mieście i udział w IV Festiwalu Win Pomorza Zachodniego.

Studenci z Polski i Niemiec będą wspólnie się bawić

- To impreza integracyjna, dlatego studenci z Polski i Niemiec będą wspólnie spędzać czas. Mamy zapewnionych tłumaczy, ale wielu naszych studentów zna język niemiecki. Jest też kilkoro studentów z Niemiec, którzy znają język polski – dodaje Julia Jerka.

Zainteresowanie studentów udziałem w Polsko-Niemieckich Juwenaliach jest spore. Obecnie zajętych jest już ponad 50 procent miejsc.

- To pierwsza edycja tego wydarzenia. Obecnie nasza młodzież jest bardzo mobilna. Szczecin leży bardzo blisko granicy i dlatego postanowiliśmy zaprosić koleżanki i kolegów z Niemiec. Głównie to studenci z Uniwersytetu w Greifswaldzie, ale nie tylko – tłumaczy Julia Jerka.

Wydarzenie jest współfinansowane z Funduszu Małych Projektów (FMP) w ramach Programu Współpracy Interreg VI A Meklemburgia-Pomorze Przednie / Brandenburgia / Polska 2021-2027.