Podczas konferencji prasowej w Szczecinie politycy Platformy Obywatelskiej zaapelowali do Prawa i Sprawiedliwości o przedstawienie, jaki jest stan zabezpieczenia infrastruktury krytycznej na Pomorzu Zachodnim. Były minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak zwrócił uwagę, że nasz region pełen jest obiektów potencjalnie narażonych na niebezpieczeństwo. Mowa zarówno o świnoujskim gazoporcie, jak i np. Zakładach Chemicznych Police.

Co mogłoby być celem ataku w przypadku wojny? Politycy mówią o gazoporcie czy zakładach chemicznych

W opinii polityków PO bezpieczeństwo i energetyka to – poza drożyzną i inflacją – największy problem w Polsce. Przedstawiciele największej partii opozycyjnej pytają o zabezpieczenie Pomorza Zachodniego jako jednego z najbardziej strategicznych regionów w Polsce.

– Odkąd Rosja napadła na Ukrainę, wiele osób od Szczecina po Przemyśl zadaje sobie pytanie, czy Polska jest bezpieczna i czy nasza infrastruktura krytyczna jest bezpieczna. Chcemy dyskutować o tym, czy partia rządząca jest przygotowana na zagrożenie. Zachodniopomorskie ma gazoport, Baltic Pipe, elektrownię Dolna Odra i Zakłady Chemiczne w Policach. W toku dyskusji chcemy zwrócić uwagę, że to województwo powinno być szczególnie chronione – mówił były minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.

„Drożyzna zachwiała naszym poczuciem bezpieczeństwa”

Podczas konferencji politycy mówili także o bezpieczeństwie w kontekście ekonomicznym.

– Od 1 stycznia nasze bezpieczeństwo jest zachwiane, bo drożyzna, która nas zaatakowała, pokazuje, że nasza stabilność jest niepewna pod każdym względem. Obywatele otrzymują dramatyczne rachunki za energię. Przypomnę, że rolą samorządu województwa nie jest bezpieczeństwo militarne, bo od tego jest rząd, ale wszystkie zagrożenia, które pojawiają się na naszym terenie, staramy się niwelować i robić wszystko, co w naszej mocy, by mieszkańcy jak najmniej ucierpieli – mówiła podczas konferencji Anna Bańkowska, wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego.

Politycy mówili także o zielonej energii, która miała zostać „zaorana” przez rząd PiS.

– Ustawa dotycząca odnawialnych źródeł energii powinna być jak najszybciej procedowana – dodał poseł PO Arkadiusz Marchewka, przekonując, że potencjał energetyczny Pomorza Zachodniego daje nam szansę na największy w Polsce rozwój energii wiatrowej.