– Młodych ludzi nie stać na mieszkania. Musimy to zmienić – mówi poseł Platformy Obywatelskiej, Arkadiusz Marchewka. Jego partia zaproponowała program, który ma zwolnić młodych ludzi z płacenia odsetek kredytu.

Platforma Obywatelska mówi o programie „Kredyt 0%”

Liczba udzielanych kredytów mieszkaniowych zmniejszyła się w Polsce o ponad 70%, porównując rok do roku. To powoduje zapaść na rynku nieruchomości i wstrzymanie wielu nowych inwestycji. W opinii ekspertów, to właśnie kwestie związane z zakupem mieszkań mogą być jedną z osi nadchodzącej kampanii wyborczej. Potwierdzili to politycy Platformy Obywatelskiej.

– Wielu młodych ludzi nie może kupić mieszkania, bo banki odmawiają im kredytu. Nasz plan to „Kredyt 0%”. Jeżeli ktoś ma poniżej 45 lat, pracuje i chce kupić pierwsze mieszkanie, to będzie spłacać tylko kapitał kredytu, a odsetki spłaci państwo. Dzisiaj, żeby kupić mieszkanie, trzeba płacić ratę na poziomie przynajmniej 2900 złotych, a nasz program obniży ratę do 1200 złotych. To konkretne rozwiązanie – mówił w poniedziałek na konferencji prasowej poseł Arkadiusz Marchewka. – Program „Mieszkanie plus” okazał się porażką. Trzeba dać młodym ludziom wsparcie. Przewidujemy także dopłaty do wynajmu mieszkań czy dofinansowanie mieszkań komunalnych – zapowiadał.

600 złotych dopłaty do wynajmu i remonty samorządowych pustostanów

„Kredyt 0%” to sztandarowy program mieszkaniowy PO na nadchodzącą kampanię wyborczą. Podczas konferencji politycy mówili jednak także m.in. o mieszkaniach komunalnych oraz dopłatach do wynajmu.

– Będziemy dopłacać 600 złotych do najmu mieszkań dla gospodarstw domowych. Pozwoli to na oszczędności w rodzinach, a te przeznaczane będą na wkład własny do własnych mieszkań – mówiła radna osiedlowa Małgorzata Wleklak.

– Mamy 60 tysięcy pustostanów w Polsce, a 100 tysięcy osób czeka na mieszkania od samorządów. Nasz program zakłada wsparcie remontu tych pustostanów. Dzięki tym pieniądzom będziemy w stanie rozwiązać problemy mieszkańców, czekających na lokale z zasobów gminnych – dodał Marcin Biskupski, radny Koalicji Obywatelskiej.

Politycy wspomnieli również o programie dla przedsiębiorców, który zakłada między innymi możliwość płacenia podatku od transakcji dopiero po tym, gdy usługodawca otrzyma zapłatę od swojego klienta. Uchroni to firmy np. od spirali zadłużenia, gdy przedsiębiorca trafi na nieuczciwego kontrahenta.