O tym, że segregacja śmieci jest istotnym elementem dbania o środowisko, chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Warto jednak przypomnieć, że na każde tworzywo sztuczne może znaleźć się w pojemniku do recyklingu.

– Coraz lepiej segregujemy śmieci. Stopień świadomości zdecydowanie wzrósł – pochwalił mieszkańców środowy gość programu „Studio wSzczecinie.pl” – Paweł Adamczyk, Dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta w Szczecinie.

By bez problemów umieć rozróżnić, co nadaje się do żółtego pojemnika, a co nie, wystarczy zapamiętać pięć kategorii odpadów:

– zgniecione, plastikowe butelki PET,

– tzw. opakowania wielomateriałowe, czyli np. kartony po sokach czy mleku,

– przeźroczysta i bezbarwna folia,

– opakowania po chemii i i kosmetykach,

– puszki, nakrętki i inne odpady metalowe.

Całą resztę, z czystym sumieniem, możemy wyrzucać do pojemnika z odpadami zmieszanymi.

Elementy plastikowe niepodlegające recyklingowi oraz odpady z czarnego pojemnika trafiają do szczecińskiego ekogeneratora, gdzie w sposób ekologiczny są przetwarzane na ciepło i energię elektryczną. – Mocną stroną systemu w Szczecinie jest to, że wszystko, co trafia do zmieszanego pojemnika, jedzie bezpośrednio do spalarni. Tam w procesie termicznym jest przeprowadzana utylizacja i zamieniamy ten odpad na ciepło i prąd. Powstaje odpad poprodukcyjny, ale jest on wykorzystywany np. jako budulec, chociażby pod budowę dróg. Domykamy tym samym pewien proces – tłumaczył Adamczyk.

Dlaczego nie każdy plastik nadaje się do recyklingu?

– Dlatego, że ich skład chemiczny jest bardzo zróżnicowany. Lepiej w 100% zrobić to, z czym mamy temat opanowany, niż eksperymentować w obszarach technologii, gdzie doświadczenia nie mamy – przyznał Adamczyk. – Często używam takiego przykładu, że kiedy ulokujemy butelkę PET obok ogrodowego krzesła z tzw. twardego plastiku, z punktu widzenia ścieżki dalszego postępowania, to są zupełnie dwa inne materiały.

Nowe zmiany proponowane przez miasto wynikają więc z troski o bardziej efektywny proces segregacji. – Nasze spojrzenie było wynikiem oceny tego, co odbieramy z nieruchomości i która stanowiła o tym, że około 50% odpadów z żółtego pojemnika są to odpady, których dalsza ścieżka zagospodarowania mniej ma wspólnego z recyklingiem, a tak naprawdę są to odpady, które powinny trafić – przynajmniej w tych warunkach, które obowiązują w Polsce – do chociażby takiej instalacji, jaką jest nasza spalarnia, bo efekt i skutek będzie lepszy – tłumaczył dyrektor.

Ci, którzy nadal nie są pewni, co powinno znaleźć się w którym pojemniku, mogą skorzystać z internetowej wyszukiwarki www.segregujemy.ecoszczecin.pl. Ona podpowie, gdzie powinna znaleźć się plastikowy kubek po jogurcie (czarny pojemnik) czy plastikowa butelka po mleku (żółty pojemnik).