Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny rozbudowuje Akademicki Ośrodek Jeździecki przy ul. Junackiej na Osowie. W pierwszym etapie powstała otwarta ujeżdżalnia koni, ale to nie koniec inwestycji. Celem jest stworzenie ośrodka, w którym mogłyby odbywać się przygotowania olimpijskie oraz zawody wysokiej rangi.

Na razie uczelnia wydała ponad 8,6 mln zł. To, jak już zmienił się AOJ, można było zobaczyć pod koniec kwietnia, gdy na Osowie przeprowadzono zawody w skokach przez przeszkody oraz ujeżdżeniu.

Chcą przystosować ośrodek do współczesnych wymogów

Przygotowano nowoczesną, otwartą ujeżdżalnię koni ze specjalistyczną podbudową i układem nawadniająco-odwadniającym, budką sędziowską, nowym oświetleniem oraz ogrodzeniem. Przebudowę przeszedł istniejący zbiornik, na którym powstał pomost. Zadbano o odpowiednią meliorację terenu i budowę instalacji do odprowadzenia wód opadowych wraz z układem pompowym.

Potrzeby są jednak większe. – Budynki stanowiące bazę biurową, zaplecze socjalne oraz stajnie zostały wybudowane w latach 40-tych i 80-tych XX w. Ich stan techniczny, mimo bieżących remontów, nie odpowiada obecnym potrzebom ośrodka oraz warunkom technicznym wymaganym dla ww. obiektów. Brak krytej ujeżdżalni uniemożliwia prowadzenie zajęć całorocznych, co z kolei diametralnie podnosi koszty utrzymania obecnej infrastruktury i ogranicza możliwości rozwoju – tłumaczy Emilia Kujawa, rzecznik prasowy ZUT.

Co jeszcze zostało do zrobienia?

Stąd przygotowania do drugiego etapu rozbudowy ośrodka. Powstała wstępna koncepcja, na której podstawie zostanie wykonana dokumentacja projektowa i uczelnia będzie mogła złożyć wniosek o pozwolenie na budowę. ZUT stara się o dofinansowanie tej inwestycji. Termin realizacji planowanych prac nie jest jeszcze znany.

– Przewiduje się rozbiórkę budynków istniejących stajni, budowę krytej ujeżdżalni dla koni z 30 boksami oraz boksem zabiegowym, boksem dla klaczy ze źrebięciem, solarium i myjką. Ponadto w obiekcie zaplanowano usytuowanie magazynu sprzętu, paszy i siana, pomieszczenia techniczne oraz część socjalną i sanitarną dla personelu i gości – wymienia Emilia Kujawa.

Ponadto, w nowym budynku znajdzie się sala dydaktyczno-konferencyjna z aneksem kuchennymi, kawiarenka i 6 pokoi z możliwością zakwaterowania 17 osób. Wszystko dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, z instalacjami wykorzystującymi odnawialne źródła energii.

Częścią nowego zagospodarowania terenu będzie parking dla samochodów osobowych oraz koniowozów. Planowane jest przeniesienie silosu na paszę i karuzeli dla koni, budowa nowej płyty obornikowej oraz wykonanie nowych instalacji i sieci.

Szansa na więcej zawodów jeździeckich w Szczecinie

– Gruntowna rozbudowa istniejącej infrastruktury wraz z zagospodarowaniem terenu pozwoli na osiągnięcie rangi ośrodka przygotowań olimpijskich oraz organizację zawodów i szkolenie osób związanych z jeździectwem w tym dla kadry województwa zachodniopomorskiego w skokach przez przeszkody i ujeżdżeniu. Planowane jest również aplikowanie o organizację zawodów jeździeckich w ramach cyklu Cavaliada Future oraz Young Stars Sopot oraz rozszerzenie współpracy z Klubem Verso La Natura w ramach realizacji projektu Zachodniopomorskiej Ligii Jeździeckiej – podkreśla Emilia Kujawa.

Skorzystają też jeźdźcy rekreacyjni i osoby dopiero zaczynające swoją przygodę z jeździectwem. Dla całych rodzin przygotowywany jest projekt „Aktywna sobota”, promujący wspólne przejażdżki konne i aktywność na świeżym powietrzu. Dzięki zadaszonej ujeżdżalni, ośrodek będzie mógł działać przez cały rok.

Na co dzień w Akademickim Ośrodku Jeździeckim na Osowie pojawiają się nie tylko studenci, ale też mieszkańcy będący pasjonatami jazdy konnej czy funkcjonariusze policji z sekcji konnej.