Sprawy kobiet, komunikacja miejska, budżety rad osiedlowych i realizacja inwestycji ze Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego – tym chce się zająć kandydat PiS na prezydenta Szczecina Zbigniew Bogucki. To nie jest zaskoczenie, od miesięcy spekulowano, że były wojewoda będzie starał się o najwyższy urząd w Szczecinie. – Floating Garden to wizja 2050, my walczymy o Szczecin tu i teraz – mówił na sobotniej konferencji prasowej, na której oficjalnie ogłosił swój start.

Bogucki będzie „lokomotywą”? Tak twierdzi Brudziński

Kandydata na prezydenta Szczecina ogłosili liderzy PiS w regionie: eurodeputowany Joachim Brudziński oraz poseł Paweł Szefernaker.

– Naszą lokomotywą wyborczą będzie Zbigniew Bogucki. Nie jest to dla nikogo zaskoczenie. Przez ostatnich osiem lat jako obóz Zjednoczonej Prawicy dawaliśmy znać, że Szczecin nie ma barw partyjnych i udowadnialiśmy, że polityka może mieć wymiar merytoryczny. Stawiamy na dobro mieszkańców. Mimo ostrego sporu politycznego przez takie osoby jak pan poseł, a niegdyś wojewoda, pokazywaliśmy, że jesteśmy gotowi na pracę ponad podziałami – mówił Joachim Brudziński, eurodeputowany partii.

– Nie będę mówić, że w Szczecinie wszystko dzieje się źle, ale wiele spraw może dziać się lepiej. Szczecin wart jest zmiany na lepsze. Jest wiele aspektów naszego funkcjonowania w Szczecinie do poprawy. Mówimy „tak” dla zmian w komunikacji miejskiej, dla szczecinianek, dla rad osiedlowych, dla rozwoju inwestycji w Szczecinie i dookoła Szczecina. Szczecin rozwija się bardzo, ale inne miasta jeszcze bardziej. Nie możemy już być mniejszym bratem dla innych miast, mamy ambicje, by być w ekstraklasie – dodał Zbigniew Bogucki.

Kandydat PiS mówił, że liczy na wejście do drugiej tury, a następnie na zwycięstwo z Piotrem Krzystkiem. Bogucki jest pierwszym oficjalnym kandydatem w wyborach na prezydenta Szczecina.

Potwierdzają się doniesienia o „jedynkach” do sejmiku i rady miasta

Podczas konferencji prasowej zaprezentowano także „jedynki” do rady miasta oraz sejmiku zachodniopomorskiego. Potwierdziły się niemal wszystkie informacje portalu wSzczecinie.pl. Z pierwszego miejsca na liście do sejmiku będzie startować radna Agnieszka Kurzawa.

– Mocne listy, przekrój ciekawych środowisk i lokalnych organizacji, chcemy szerokiego poparcie różnych środowisk samorządowych – mówi Paweł Szefernaker, poseł Prawa i Sprawiedliwości. – Chcemy pokazać, że niektóre sondaże, jakie się okazuje w ostatnim czasie, nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Walczymy o zwycięstwo.

Jak wyglądają listy PiS do rady miasta?

„Jedynką” na liście na Prawobrzeżu będzie radny Krzysztof Romianowski. Z naszych informacji wynika, że kolejne pozycje zajmą: Przemysław Kabata, Marek Chabior i Marcin Matias. Z okręgu obejmującego Pomorzany i Gumieńce z numerem ejden wystartuje radny Maciej Kopeć. „Dwójką” ma być córka posła Artura Szałabawki Julia Szałabawka. Nie wiadomo, czy wystartują dotychczasowi radni Robert Stankiewicz i Witold Dąbrowski.

Ze Śródmieścia z „jedynką” wystartuje Marcin Pawlicki, były wiceprezydent Szczecina i przewodniczący klubu radnych PiS. „Dwójką” ma być kobieta, prawdopodobnie radna osiedlowa Katarzyna Drewniak.

Na Pogodnie szykuje się zacięta rywalizacja. Numer jeden otrzymał Janusz Jagielski, były radny. „Dwójką” może być Marek Duklanowski, który również przez wiele lat zasiadał w radzie miasta.

Na Północy „jedynką” będzie Dariusz Smoliński, a „dwójką” przedstawiciel Suwerennej Polski.

Wybory odbędą się 7 kwietnia.