Nie wystawią swojego kandydata. W wyborach na prezydenta Szczecina Platforma Obywatelska oficjalnie poparła kandydaturę Piotra Krzystka. Spekulacje w tej sprawie trwały przez miesiąc. Kandydatem PO na prezydenta miasta miał być poseł Arkadiusz Marchewka. Polityk zdecydował jednak, że woli pozostać w Ministerstwie Infrastruktury i odpowiadać za gospodarkę morską. – Chcemy stworzyć silny zespół. Zdecydowanie lepsza jest współpraca niż rywalizacja – mówił poseł Arkadiusz Marchewka. – Były to dla nas ważne osobiste decyzje. Wszystko, co dotyczy Szczecina, było i jest dla mnie najważniejsze. Poczucie odpowiedzialności za sprawy miasta powoduje, że naszym zdaniem najlepszym wyjściem jest współpraca między Szczecinem a ministerstwem.

Kampania samorządowa się rozpędza. Dzisiaj Piotr Krzystek podpisał porozumienie o współpracy z Platformą Obywatelską. Koalicja Obywatelska i Koalicja Samorządowa będą mieć swoje listy do rady miasta oraz sejmiku, ale wspólnego kandydata na najwyższy urząd w mieście.

– Przyjęliśmy tę rekomendację z nieukrywaną satysfakcją – mówił o poparciu Piotra Krzystka marszałek Olgierd Geblewicz. – Chcemy jednoczyć siły. Nawet jeżeli mamy między sobą pewną konkurencję, to nie będziemy wobec siebie wrodzy. Ta decyzja wpisuje się w naszą filozofię przygotowania do wyborów samorządowych w całej Polsce. Mamy aspirację przejąć władzę w większości sejmików. Współpraca z prezydentem Krzystkiem, przy tak silnej reprezentacji naszego regionu w parlamencie, da nam wszystkim korzyści.

Na mocy porozumienia nowym zastępcą prezydenta Szczecina został radny Łukasz Kadłubowski. Stanowisko obejmie od marca. Piotr Krzystek nie potwierdził jeszcze kogo zastąpi polityk PO. Z naszych informacji wynika, że z magistratem może pożegnać się Daniel Wacinkiewicz.

– W Szczecinie materializuje się koalicja 15 października. Porozumienie sił, dla których silny samorząd to jeden z priorytetów działania – mówił Piotr Krzystek. – Współpracujemy pięć lat i chcemy to kontynuować. Przygotujemy wspólny program, wiemy, jak ważne jest wsparcie rządowe i wiem, że mogę na to wsparcie liczyć. Przed nami perspektywa dobrej kadencji, która będzie sukcesem dla naszego miasta.

PO oficjalnie ogłosiło już „jedynki” do rady miasta. Liderami list w pięciu okręgach zostali: Marcin Biskupski, Łukasz Tyszler, Urszula Pańka, Jan Posłuszny oraz Paweł Bartnik.

Koalicja Samorządowa listy do rady miasta zaprezentuje w środę. Znajdą się na nich politycy Polski 2050 Szymona Hołowni. 

Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia.