– Kiedy dwaj aktywni politycy zawiązują takie porozumienie polityczne, to nie po to, by jeździć razem na rowerze czy iść razem na pielgrzymkę. Chodzi o wspólny start w wyborach i przygotowanie się do niego – tak porozumienie Piotra Krzystka i Piotra Jedlińskiego skomentował na antenie Radia Plus prof. Maciej Drzonek, politolog z Instytutu Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie Uniwersytetu Szczecińskiego. Krzystek i Jedliński nie wyjaśniają, czy porozumienie oznacza wspólne stanowiska w przypadku wyborów parlamentarnych czy to współpraca tylko samorządowa. Dla niektórych to porozumienie może być zaskakujące.


Koalicja Samorządowa zbroi się przed wyborami

„Wspólny Koszalin” z prezydentem Piotrem Jedlińskim na czele przystąpił do Koalicji Samorządowej Zachodniopomorskie, budując w ten sposób strukturę Ogólnopolskiej Koalicji Samorządowej. Spotkanie w sprawie porozumienia z udziałem prezydenta Koszalina Piotra Jedlińskiego, prezydenta Szczecina i jednego z liderów Ogólnopolskiej Koalicji Samorządowej Piotra Krzystka oraz starosty szczecineckiego Krzysztofa Lisa odbyło się w ubiegłym tygodniu.

Dodajmy, że w Zachodniopomorskiem Koalicja Samorządowa ma swoich przedstawicieli w kilkunastu samorządach, m.in. w Policach, Goleniowie, Nowogardzie, Stargardzie, Choszcznie, Pyrzycach, Barlinku, Szczecinku, Koszalinie.

Dla niektórych to porozumienie może być zaskakujące. Od lat jednym z głównych przeciwników Piotra Jedlińskiego (byli nawet razem w II turze wyborów samorządowych) był Artur Wezgraj, główna twarz Bezpartyjnych Piotra Krzystka w Koszalinie. W trakcie kadencji współpraca została zerwana, gdyż Wezgraj chciał większej ofensywności ruchu Krzystka w sejmiku i realnego udziału w podziale władzy.

„Krzystek zmienia sojusze w zależności od tego, jak widzi możliwości osiągnięcia swoich celów”

Porozumienie samorządowców nie dziwi prof. Macieja Drzonka, politologa z Uniwersytetu Szczecińskiego. Jak mówił kilka dni temu na antenie Radia Plus, Piotr Krzystek to polityk, który ma szerokie doświadczenie doraźnej współpracy z wieloma opcjami politycznymi.

– Mamy dwa duże bloki samorządowe w Polsce. Jeden to Koalicja Samorządowa, a drugi to Tak dla Polski. Ten drugi jest związany z Platformą Obywatelską – zaznaczał prof. Drzonek. – Piotr Krzystek zawsze zaskakuje i sojuszników dobiera także z grona dawnych przeciwników. Kiedyś działał w Platformie Obywatelskiej, potem przez dwie kadencje było Porozumienie dla Szczecina, które łączyło PiS i SLD, a teraz mamy powrót do koalicji z Platformą Obywatelską. Krzystek zmienia sojusze w zależności od tego, jak widzi możliwości osiągnięcia swoich celów – komentował w Radiu Plus szczeciński politolog.

Piotr Krzystek ma obecnie 8 radnych w szczecińskiej radzie miasta i 2 stronników w sejmiku. Sejmikową ekipę Krzystka opuścił Artur Wezgraj, ale blisko z samorządowcami współpracuje, będący jeszcze formalnie w PSL, wicemarszałek Olgierd Kustosz.

Piotr Krzystek nie wyklucza współpracy z nikim z opozycji. „Musimy dokonać szybkich zmian, a tego z tym rządem nie zrobimy”

Dwa tygodnie temu Piotr Krzystek gościł w programie „Studio wSzczecinie.pl”, gdzie został zapytany, w jakiej konfiguracji zamierza wystartować w następnych wyborach. Prezydent Szczecina bardzo ostrożnie mówił o porozumieniu z Szymonem Hołownią.

– Współpracujemy z Ruchem Szymona Hołowni, ale jesteśmy także w dialogu z Koalicją Obywatelską, rozmawiamy także z Lewicą na poziomie sejmiku województwa. Dla mnie najważniejsi są ci, którzy będą poważnie myśleli o samorządzie i rozwoju małych i większych gmin. Musimy dokonać szybkich zmian, a z tym rządem tego nie zrobimy. Nie chodzi o wiązanie się z taką czy inną formacją, a o pomysł, jaki mamy dla mieszkańców – mówił prezydent Krzystek.

Czy stronnicy Piotra Krzystka wystartują do Sejmu? – Nie da się tego wykluczyć. Jak będą propozycje startu, to będziemy to brali pod uwagę – dodał.

Wybory parlamentarne odbędą się jesienią. Wybory samorządowe wiosną 2024.