Dla studenckiego klubu Pinokio rok 2010 upłynął pod znakiem retrospekcji i podsumowań. Stowarzyszenie Przyjaciół owego klubu przy współpracy Uniwersytetu Szczecińskiego podjęło się kolejnego wyzwania: stworzenia niepowtarzalnego i atrakcyjnego albumu "Pinokio - 50 lat kultury studenckiej w Szczecinie".

Barwna monografia jest owocem wielomiesięcznych prac kilkunastoosobowego zespołu, który wyszukiwał, segregował, skanował i opisywał. Podczas pracy nad projektem pomysłodawcy postawili sobie za cel zgromadzić wszelkie dostępne archiwalia dotyczące Pinokia, aby dokonać identyfikacji półwiecznych osiągnięć i dokonań jakie stały się udziałem tego miejsca.

-W opracowaniu jest trochę wspominków, nieco historii, odrobina samochwalstwa. Mamy nadzieję, że z przyjemnością zechcecie mieć ją na półce swej biblioteczki a jej lektura - dla absolwentów szczecińskich uczelni i bywalców klubu - będzie okazją do cofnięcia się w czasy piękne, bo czasy młodości – mówi Andrzej Ulhurski, Prezes Stowarzyszenia.

Niemały udział w pracach nad tworzeniem albumu mieli studenci, którym udało się znaleźć wiele ciekawych materiałów do pracy dyplomowej.

- Szukałyśmy tematu pracy magisterskiej i w ten sposób nawiązałyśmy współpracę ze Stowarzyszeniem, które okazało się niezwykle pomocne. Na samym początku ustaliliśmy, że powstanie album opowiadający o 50 latach istnienia klubu, ale także dwie prace magisterskie poświęcone tej tematyce ("Działalność kulturotwórcza KS Pinokio w latach 1960-2010", oraz "Działalność popularyzatorsko-edukacyjna KS Pinokio w latach 1960-2010")- wyjaśniają Magdalena Bytyń oraz Joanna Andrzejewska, studentki US oraz współautorki publikacji.

Autorzy albumu wierzą, że poza retrospekcją ostatnich pięciu dekad działalności Pinokia, okaże się on inspiracją dla wielu młodych ludzi, zaktywizuje przyszłych i obecnych studentów do realizowania swoich pasji . Opracowane materiały pokazują, jak wiele odbyło się tu ciekawych imprez, o wysokich walorach kulturalnych i artystycznych. Doskonałym przykładem są: Pomorski Przegląd Sztuki Kabaretowej, Pomorska Jesień Jazzowa, czy Mała Akademia Jazzu. O obecnej kulturze studenckiej i jej zapotrzebowaniu wypowiada się Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Pinokia.

- Jeden z wcześniejszych szefów artystycznych Pinokia stwierdził, że o kulturze studenckiej trzeba mówić wyłącznie w kategoriach historycznych. Sądzę, że powinniśmy raczej mówić o tym, jak odnowić, stworzyć kulturę studencką na miarę czasu obecnego, bo przecież kultury nie można powielić i postawić na półce obok tej z lat 60., 70., 80. Na korytarzach klubów i akademików nie widać juz studentów z gitarą czy z książką. Żeby to zmienić, trzeba systemowej i konsekwentnej pracy u podstaw, niestety odnosimy wrażenie, że w polskiej świadomości a zwłaszcza świadomości decydentów kultura nadal nie jest traktowana jako wartościowy, perspektywiczny zasób rozwojowy.

Stowarzyszenie Przyjaciół Klubu Studenckiego Pinokio w jubileuszowym roku zaaranżowało wiele inicjatyw, które ukazały i uświadomiły jak niebagatelny jest dorobek tego szczecińskiego klubu. Jednym z takich przedsięwzięć było uruchomienie e-Kroniki (o możliwości przyłączenia się do współtworzenia tejże kroniki pisaliśmy w czerwcu ubiegłego roku). Efekty tych prac dostępne są już na stronie www.kronikapinokio.pl.

Album Pinokio – 50 lat kultury studenckiej w Szczecinie dostępny tutaj.

Konkurs

Dla czytelników wSzczecinie.pl specjalny konkurs - do wygrania 3 książkowe egzemplarze Kroniki. Rozlosujemy je wśród osób, które do końca tygodnia na adres redakcja@wszczecinie.pl prześlą poprawną odpowiedź na pytanie: Podaj dokładny dzień, miesiąc i rok inauguracji działalności Klubu Pinokio