Uroczysty apel z musztrą paradną, piknik wojskowy z pokazem uzbrojenia i sprzętu, gry i zabawy dla dzieci – to tylko część atrakcji, które będą czekać na mieszkańców podczas dorocznego święta 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej.

Generał doktor Dariusz Parylak zaprasza żołnierzy, byłych żołnierzy, a także mieszkańców Szczecina i Pomorza Zachodniego na doroczny piknik wojskowy. W tym roku wojskowi po raz kolejny będą świętować na Jasnych Błoniach, aby „wyjść bliżej do społeczeństwa”.

Wspólne świętowanie z żołnierzami

Świętowanie rozpocznie się w piątek (24 czerwca) po południu. Mieszkańcy będą mieli okazję zobaczyć sprzęt wojskowy, m.in. Rosomaki w różnych wersjach, wyrzutnie rakietowe WR-40 Langusta, armatohaubicę samobieżną Krab, samobieżne przeciwlotnicze zestawy rakietowe Osa.

Wśród atrakcji znalazły się także pokazy grup rekonstrukcji historycznych, m.in. Polskiej Tankietki TKS z Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu. Natomiast dla najmłodszych przygotowano gry, zabawy, warsztaty muzyczne i plastyczne, konkursy i animacje.

O godzinie 17:00 żołnierze zapraszają na apel z udziałem jednostek wojskowych wchodzących w skład 12. Dywizji. Podczas uroczystości przyznane zostaną wyróżnienia i odznaczenia. Zaplanowano także pokaz musztry paradnej, defiladę pododdziałów oraz złożenie kwiatów pod Pomnikiem Czynu Polaków.

Piknik wojskowy na Jasnych Błoniach zaplanowano w godz. 15:00-21:00.

Zadania „Dwunastki”

Historia powstania „Dwunastki” jest ściśle związana z rozwojem i organizacją Wojska Polskiego w końcowym okresie II wojny światowej, kiedy to Naczelny Dowódca Wojska Polskiego wydał rozkaz sformowania 12. Dywizji Piechoty. Na miejsce tworzenia dywizji tymczasowo wyznaczono Poznań, Gdańsk i Biedrusko. Od października 1945 roku formowane jednostki stacjonowały już w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim.

– Obecnie jednym z najważniejszych zadań 12. Dywizji jest planowanie i dowodzenie podległymi jednostkami w czasie pokoju, kryzysu i wojny – informuje rzecznik prasowy mjr Błażej Łukaszewski. – Zdolność ta jest stale doskonalona, między innymi przez szereg krajowych oraz międzynarodowych ćwiczeń w gronie sojuszniczym, a także ścisłą współpracę z innymi służbami mundurowymi.