Stanął przy przystanku w alei Wyzwolenia i jak zwracają uwagę mieszkańcy – choć wykonanie jest bardzo dobre, to lokalizacja już niekoniecznie. Otoczony roślinnością przystanek miał dawać chłód tam, gdzie brakuje cienia. Tymczasem sam stoi w cieniu drzew. "Pozostała nam niewielka liczba przystanków, z których mogliśmy skorzystać" - słyszymy ze strony ZDiTM w Szczecinie.

Zielona wiata powstaje w ramach zwycięskiego projektu Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego z 2021 roku. Konstrukcja jest realizowana według pomysłu Julii Safin z Akademii Sztuki – projekt został wybrany w drodze konkursu, a identyczne konstrukcje mają stanąć jeszcze przy alei Wyzwolenia 1-3 oraz ul. Roosevelta. 

„Tam to dopiero jest patelnia”

Jak przystanek oceniają mieszkańcy? „Jest bardzo ładny, tylko szkoda, że sam stoi w cieniu”. „Taki zielony przystanek przydałby się na przystankach przy ulicy Wyszyńskiego. Tam to dopiero jest patelnia” – słyszymy.

„Zielone przystanki Szczecina wprowadzą zieleń tam, gdzie jest najbardziej potrzebna – w pasie drogowym i w miejscach oczekiwania na środek transportu. Powinny pojawić się w ścisłym centrum – szczególnie narażonym na wysoki poziom pyłów, spalin, smogu” – czytamy w opisie projektu autorstwa Tomasza Kuliszenko.

W przyszłości mogą zostać przeniesione

Jak przypomina Kacper Reszczyński z Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie, cztery wiaty zostały wybrane w SBO jako projekt do realizacji na terenie Rady Osiedla Centrum. 

– W międzyczasie okazało się, że większość przystanków znajdujących się na terenie RO Centrum jest modernizowana w ramach torowej rewolucji, czyli inwestycji dofinansowanej z Unii Europejskiej. Zatem pozostała nam niewielka liczba przystanków, z których mogliśmy skorzystać – tłumaczy.

Jak podkreśla rzecznik prasowy ZDiTM, przystanki muszą posiadać odpowiednią ilość miejsca, aby ustawić zieloną wiatę.

– Po analizie zostały wybrane te lokalizacje, na których jest realizowany projekt. ZDiTM nie wyklucza jednak możliwości przeniesienia którejś z wiat w inne miejsce, jeśli zajdzie taka konieczność – dodaje.