Designerskie lampy w kształcie symboli Szczecina, zachwycające zapachem świece z naturalnych składników, smakowite bezy, aromatyczne kawy, gin inspirowany Szczecinem – to tylko część szerokiej gamy produktów, które zostały nagrodzone certyfikatem „Zrobione w Szczecinie”. Teraz laureaci nagrody zaprezentują się w jednym miejscu, pokazując, co w Szczecinie mamy najlepszego. Pierwsza edycja festiwalu z najlepszymi szczecińskimi markami już w ten weekend.

Wszyscy, którzy kochają Szczecin, w ten weekend koniecznie powinni odwiedzić OFF Marinę na Pomorzanach. Znajdą tu kwintesencję naszego miasta. Obok dwudniowej edycji Szczecińskiego Bazaru Smakoszy przy ul. Chmielewskiego 18 odbędzie się pierwsza odsłona Festiwalu Marek „Zrobione w Szczecinie”, na której pojawi się blisko 20 laureatów prestiżowego wyróżnienia.

– To jest absolutnie wyjątkowe wydarzenie. Przed nami pierwsza edycja festiwalu zrzeszającego laureatów certyfikatu „Zrobione w Szczecinie”. To będzie fantastyczny weekend w OFF Marinie – zapewnia Michał Jakubów ze Szczecińskiego Bazaru Smakoszy.

Pierwsze kroki stawiali na Szczecińskim Bazarze Smakoszy, dziś „podbijają świat”

Lista wystawców prezentuje się naprawdę imponująco. Część z nich jest dobrze znana z wcześniejszych odsłon Szczecińskiego Bazaru Smakoszy.

– W festiwalu wezmą udział marki, które zaczynały u nas [na Szczecińskim Bazarze Smakoszy – red.], a teraz są rozpoznawane nie tylko w Szczecinie. Zawsze podaję przykład Hani Bezy, bo pamiętam doskonale jej pierwszy bazar, a dzisiaj Hania jest gwiazdą social mediów, marką osobistą samą w sobie – wspomina Jakubów. – Gin nagradzany na całym świecie i zgarniający prestiżowe nagrody swoje początki też ma skorelowane z bazarem. Będą też wystawcy, którzy nie tyle u nas zaczynali, co dzięki bazarowi osiągnęli sukces na większą skalę. Niemniej jednak to w zupełności ich zasługa. My tylko dołożyliśmy małą cegiełkę, z której jestem bardzo dumny.

– To fantastyczne uczucie, widzieć ich sukcesy. Nasz bazar jest jak dobry rodzic, który wyinkubował, wyprzytulał i wypuścił a teraz może patrzeć, jak dziecko podbija świat – mówi Jakubów. – To, że wracają, to dowód na naszą dobrą, wypracowaną relację, o co nam zawsze chodziło.

„Będzie szeroki wybór”

Obok znajomych twarzy na dwudniowym festiwalu pojawią się stoiska marek, które po raz pierwszy będą gościć w OFF Marinie. To chociażby Sytobrunch doceniony za organizację otwartych brunchy w nietuzinkowych miejscach, Kingdom Leathercraft z ręcznie wykonywanymi produktami ze skóry naturalnej, Petersen Piotr Owczarek oferujące różnorodne planszówki, m.in. inspirowanego naszym miastem „Kupca Szczecińskiego” czy grupa Bloco Pomerania organizująca warsztaty muzyczne, festiwale i parady.

W wydarzeniu wezmą również udział Monika Szymanik oraz Wydawnictwo Dudowie, na których stanowiskach będzie można spotkać autorów książek.

– Wspólnym mianownikiem wydarzenia jest marka „Zrobione w Szczecinie”, więc będzie szeroki wybór różnych dóbr. Będzie można dobrze zjeść, napić się smacznej kawy, kupić coś do domu lub komuś na prezent – zapewnia Jakubów.

Stoiska wystawców Festiwalu Marek „Zrobione w Szczecinie” znajdziemy w sali bocznej na piętrze. Z dwoma małymi wyjątkami.

– Eintopf będzie na swoim stanowisku w sali głównej, na którym można ich regularnie spotkać podczas niedzielnych bazarów – mówi Jakubów. – Także Qualię znajdziemy w ich stałej kawiarence, ale w ramach festiwalu marka będzie mieć jeszcze jedno dodatkowe stanowisko.

Jak zauważa Jakubów, Szczecin ma coraz więcej lokalnych twórców.

– Widać to po Szczecińskim Bazarze Smakoszy i zmieniających się proporcjach, które pokazują, że już 80% wystawców to lokalni producenci. Liczba marek w Szczecinie wzrasta i pod tym względem nasz region ma się świetnie. I niech ten festiwal, który dzisiaj skupia tych, którzy już zostali wyróżnieni, inspiruje innych do spróbowania swoich sił.

Na Pierwszy Festiwal Marek „Zrobione w Szczecinie” organizowany we współpracy z Urzędem Miasta i dwudniową odsłonę Szczecińskiego Bazaru Smakoszy organizatorzy zapraszają do OFF Mariny przy ul. Chmielewskiego 18 w najbliższą sobotę i niedzielę, 24 i 25 lutego, w godz. 10:00-14:00. Wstęp darmowy, parking na terenie OFF Mariny bezpłatny, dojazd ul. Smolańską od strony pętli „Pomorzany” oraz sklepu Netto.

Ambitne plany aż do wakacji

Weekendowy Festiwal Marek „Zrobione w Szczecinie” to tylko część wydarzeń zaplanowanych w OFF Marinie w najbliższym czasie. Szczeciński Bazar Smakoszy w marcu (23-24.03) zaprasza na Festiwal Designu i Rękodzieła, z kolei w kwietniu (20-21.04) będzie można delektować się smakołykami podczas Festiwalu Słodyczy. Przed wakacjami (18-19.05) zorganizowany zostanie Festiwal Kawy połączony z 7. urodzinami Szczecińskiego Bazaru Smakoszy. Do tego, jak co roku przed Wielkanocą, odbędzie się piątkowa – zamiast niedzielnej – odsłona bazaru. Tym razem przedświąteczną edycję zaplanowano 29 marca w godz. 13:00-17:00.

LISTA WYSTAWCÓW na Festiwalu Marek „Zrobione w Szczecinie”:

Hoca Candle – wyjątkowe świece powstające z naturalnych składników, tworzone w niewielkiej manufakturze

Gin Heritage – rodzinna firma ze Szczecina. Stworzyła pierwszy gin inspirowany Szczecinem;

Szczeciński Town Shop – sklep z wyjątkowymi pamiątkami;

Korona 1912 palarnia kawy – to najstarsza działająca palarnia kawy w Polsce, gdzie znaleźć można wysokiej jakości kawę Arabica;

Ministerstwo Dobrego Mydła – porządne, ręcznie wyrabiane mydła i kosmetyki z naturalnych składników;

habyk. – Paweł Habyk – pracownia artystyczna, gdzie m.in powstają lampy w kształcie symboli  Szczecina – stalowe dźwigozaury i Filharmonia Szczecińska;

Bohomazy – autorskie produkty ze świeżym  spojrzeniem na codzienność. Nerka – flagowy produkt, a także plecaki, kosmetyczki, breloki i akcesoria do włosów;

Kamienica w lesie – Monika Szymanik z wyjątkowymi publikacjami dotyczącymi szczecińskich zakątków;

Dudowie.pl – wydawnictwo specjalizujące się w publikacjach z regionu;

Hania Beza ze „Szczecińską Bezą” tworzoną na bazie własnych, niepowtarzalnych receptur;

Sytobrunch – organizacja otwartych brunchy dla każdego w nietuzinkowych miejscach Szczecina; 

Kingdom Leathercraft – produkty ze skóry naturalnej, wykonane całkowicie ręcznie;

Petersen Piotr Owczarek – różnorodne planszówki, w tym gra "Kupiec Szczeciński"  której fabuła rozgrywa się w Szczecinie;

Bloco Pomerania – usługi artystyczne – festiwale, koncerty, parady, warsztaty muzyczne i edukacja muzyczna;

Sady Rajewscy – rodzina sadowników, którzy z pasją uprawiają odmiany jabłoni i grusz. Ze starannie wyselekcjonowanych owoców powstaje pyszny sok.

Eintopf – z pionierskim projektem „Kolacja u sąsiadów”;

Qualia Caffe – świeżo palone kawy z linii „Szczecińskie Klimaty”. Są wśród nich m.in. Szczeciński Sztos 7.0 oraz Szczeciński Przelew 5.0.

Teatr Kana – instytucja upowszechniająca i promująca kulturę, prowadząca działalność artystyczną i edukację kulturalną.