Ziemia widziana z Kosmosu, Księżyc, Droga Mleczna, „spadające gwiazdy”, znaki zodiaku na nieboskłonie. Pracownicy Morskiego Centrum Nauki jako pierwsi zobaczyli pokaz techniczny w żelbetowej kuli planetarium. „Możemy żałować, że był to tylko krótki pokaz” – mówi Jarosław Dobrzyński, rzecznik prasowy MCN.

W czwartek, po raz pierwszy, pracownicy Morskiego Centrum Nauki mogli zobaczyć efekty prac konsorcjum AB Mikro i RSA Cosmos. Na zamontowanym w żelbetowej kuli 10-metrowym ekranie obejrzeli krótki film obrazujący możliwości planetarium.

Księżyc i Droga Mleczna czekają

– Zobaczyliśmy Ziemię widzianą z kosmosu, Księżyc i Drogę Mleczną oraz animację pokazującą znaki zodiaku na nieboskłonie. Następnie rakieta kosmiczna wyniosła nas w kosmos. Widzieliśmy „spadające gwiazdy” a nawet bijące w nas pioruny. Możemy żałować, że był to tylko taki krótki pokaz techniczny – opowiada Jarosław Dobrzyński, rzecznik prasowy MCN.

Nowoczesne planetarium ma być sercem Morskiego Centrum Nauki. Za jego wyposażenie odpowiedzialne jest konsorcjum warszawskiej spółki AB Micro i francuskiej firmy RSA Cosmos, która jest jednym z liderów systemów planetaryjnych na świecie. Żelbetowa kula MCN pomieści 44 widzów, którzy będą mogli oglądać pokazy związane z astronomią, fizyką, chemią i biologią, w tym w technologii 3D.

Zapraszają na zwiedzanie

Do otwarcia gmachu na Łasztowni pozostało jeszcze kilka miesięcy, ale 7 października Morskie Centrum Nauki zaprasza na Dzień Otwarty. To okazja dla mieszkańców Szczecina, aby z bliska zobaczyli jak przebiegają prace wykończeniowe oraz montaż wystawy stałej.

Aby wziąć udział, należy wysłać e-mail na adres biuro@centrumnauki.eu. W tytule wpisując „Zgłoszenie Dni Otwarte Funduszy Europejskich”, a w treści – imię, nazwisko oraz godzinę zwiedzania (godz. 10, 11, 12, 13, 14).