Jesteśmy już po pierwszym etapie programu „Mikrowsparcie” – projektu, którego zadaniem jest wspieranie kulturalnych, społecznych i obywatelskich przedsięwzięć przez instytucję SZCZECIN 2016 w ramach ubiegania się naszego miasta o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Aby projekt został zaakceptowany przez komisję, musiał uzyskać co najmniej 51 na 100 możliwych punktów. Marcowe mikrowsparcia zostały przyznane kilkunastu przedsięwzięciom, w tym m.in.: „Made In Szczecin Chilli Paprykarz Muzyczny” (promocja lokalnych zespołów garażowych), „Pędzelki” (ożywienie niewykorzystanej przestrzeni miejskiej przy ul. Energetyków), wydanie debiutanckiej płyty Jakuba Kościuszki (utalentowanego szczecińskiego gitarzysty, absolwenta maestro Zorana Dukića w Królewskim Konserwatorium w Hadze), do której muzykę stworzył specjalnie Marek Pasieczny oraz najnowszej książki Krzysztofa Niewrzędy „Second Life” oraz "Muzycznym pozdrowieniom z Lubeki” (transgraniczna integracja młodzieży poprzez muzykę).

 O „Mikrowsparcie” mogą się starać: organizacje pozarządowe, grupy nieformalne – z co najmniej jedną dorosłą osobą – oraz osoby fizyczne. Na marcową odsłonę projektu wpłynęło ponad trzydzieści wniosków na łączną sumę 74 tys. zł. Tematyka złożonych przedsięwzięć była bardzo zróżnicowana: od pomysłów na wydanie płyty, publikacje różnego rodzaju książek przez wydarzenia muzyczne,  integrujące lokalną społeczność lub też branżę IT po uliczne akcje (np. malowanie opuszczonych filarów). Wszystkie projekty były skrupulatnie badane przez kilkuosobową komisję, która zapewnia o ich wysokim poziomie artystycznym. Niestety, kilka z nich nie zakwalifikowało się z powodów regulaminowych.

Dlaczego nie? 

Najczęstszymi błędami popełnianymi we wnioskach był przede wszystkim brak wyraźnie podanego celu wydarzenia lub nie do końca jasna wizja wpisania się danego projektu w starania Szczecina o tytuł ESK 2016. Nie narzucamy żadnej formuły ani toku myślenia. Po prostu wymagamy czytelnego opisu. – wyjaśnia Marek Sztark, dyrektor SZCZECIN 2016. Oczywiście każda osoba, która chce złożyć swój projekt, może wcześniej skonsultować się w tej sprawie z nami: bezpośrednio lub telefonicznie – dodaje.  

Po co „Mikrowsparcie”?  

Głównym celem „Mikrowsparcia”, jak zapewniają organizatorzy, jest wspieranie przez instytucję SZCZECIN 2016 projektów kulturalnych, artystycznych, społecznychi obywatelskich, które wpisują się w starania tego miasta o tytuł ESK 2016. Owa pomoc polega na współudziale instytucji SZCZECIN 2016 w organizacji przedsięwzięcia i zakupie materiałów lub usług (o wartości od 500 do 2,5 tys. złotych brutto, a w wyjątkowych wypadkach – nawet do 5 tysięcy złotych brutto), których brak uniemożliwia realizację przedsięwzięcia.

Kolejny termin naborów wniosków upływa wraz z dniem 30 kwietnia.

Program „Mikrowsparcie” jest pierwszą w Polsce tego rodzaju inicjatywą wspierania projektów kulturalnych realizowanych w miastach.

Więcej na temat „Mikrowsparcia”, jak i listę podmiotów, które uzyskały mikrowsparcia znajdują się na stronie: http://projektyesk.szczecin.pl/mikrowsparcie/index