wystawy

Piękne i użyteczne. Porcelana i szkło z kolekcji Muzeum Narodowego w Kielcach na Zamku w Szczecinie

foto: materiały prasowe

Zobacz na mapie
Gdzie?
Kiedy?
Piątek, 19.10.2018
O której godzinie?
17:00
Do kiedy?
Niedziela, 13.01.2019
Do której godziny?
18:00
Za ile?
6 zł normalny, 4 zł ulgowy; na wernisaż wstęp bezpłatny
Opis wydarzenia
Od 19 października 2018 do 13 stycznia 2019 w Galerii Przedmiotu w Zamku Książąt Pomorskich (wejście J) będzie prezentowana wystawa pt. "Piękne i użyteczne. Porcelana i szkło z kolekcji Muzeum Narodowego w Kielcach na Zamku w Szczecinie".

W dniach 24, 25 i 31 grudnia oraz 1 stycznia galerie wystawowe będą nieczynne.

W dniu 26 grudnia galerie wystawowe będą czynne w godz. 10.00 – 15.00.

Kolejny pokaz przygotowany we współpracy z Muzeum Narodowym w Kielcach zostanie poświęcony porcelanie i szkłu. Na wystawie zobaczymy wyroby z pierwszej europejskiej manufaktury porcelany w Miśni i kolejnych europejskich wytwórni w Wiedniu i Berlinie. Na szczególną uwagę będą zasługiwać zabytki z najstarszych polskich manufaktur porcelany w Korcu i Baranówce. Produkowano w nich naczynia, należące obecnie do najcenniejszych przykładów rodzimej porcelany w polskich zbiorach muzealnych.

Wystawie porcelany towarzyszyć będzie nieduża ekspozycja wyrobów szklanych. Większość z nich, w układzie przedstawiającym historię rozwoju sztuki szklarskiej od XVIII do XX wieku, zaprezentowana została w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie na wystawie „Piękno poza czasem”. Na wystawie znalazły się szkła barokowe, klasycystyczne, biedermeierowskie, historyzujące, secesyjne oraz szkła w stylu art deco, powstałe w wytwórniach polskich, śląskich, czeskich, niemieckich, francuskich, angielskich i rosyjskich. Dodatkowy pokaz sztuki szklarskiej stworzy możliwość uzupełnienia wystawy głównej o pochodzące z hut śląskich i czeskich zabytki w stylu biedermeieru, których liczna grupa znajduje się w zbiorach kieleckiego muzeum, oraz wyroby szklane z okresu dwudziestolecia międzywojennego, pochodzące z ośrodków polskich i czeskich.

Komentarze

Jeszcze nikt nie dodał komentarza, bądź pierwszy!

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję