inne

Perseidy Szczecin 2017 / park Kasprowicza

foto: materiały prasowe

Gdzie?
Psia Polana przy Jasnych Błoniach
Kiedy?
Niedziela, 13.08.2017
O której godzinie?
21:00
Za ile?
darmowe
Opis wydarzenia
To jedno z najbardziej spektakularnych zjawisk astronomicznych. W najbliższy weekend będziemy mogli podziwiać deszcz spadających gwiazd. Do wspólnych obserwacji w parku Kasprowicza zachęca mieszkańców szczeciński oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.
Perseidy, nazywane również spadającymi gwiazdami albo łzami świętego Wawrzyńca, to jeden z najpopularniejszych rojów meteorów, czyli pozostałości po kometach, które spalając się w atmosferze Ziemi, tworzą na niebie niezapomniane widowisko. Można je zaobserwować każdego roku na przełomie lipca i sierpnia.

Zazwyczaj między 12 a 14 sierpnia przypada największe nasilenie tego roju meteorów. Można się wówczas spodziewać nawet 100 spadających gwiazd na godzinę.

Wspólne obserwacje na Psiej Polanie
Spadające gwiazdy najlepiej obserwować poza miastem, w miejscach mniej oświetlonych. Im ciemniejsze, tym lepsze. Tych, którzy nie mają możliwości wyjazdu miłośnicy astronomii zapraszają na Psią Polanę w parku Kasprowicza. Jak tłumaczą, mimo że znajduje się ona w centrum miasta, charakteryzuje ją duże zaciemnienie. W niedzielę, 13 sierpnia, zaplanowano tu wspólne obserwacje nocnego nieba. O ile pogoda dopisze i chmury nie ograniczą widoczności, perseidy będą widoczne przez całą noc. Do ich obserwacji nie potrzebujemy żadnych specjalnych przyrządów. Zjawisko będzie widoczne gołym okiem.

Będzie więcej atrakcji

Poza podziwianiem perseidów, na uczestników czeka też sporo innych atrakcji. Podczas wydarzenia będzie okazja zobaczyć gromady gwiazd i mgławice przez jeden z największych amatorskich teleskopów w Polsce – Sowę. Jak mówią członkowie PTMA, to wysoki na dwa metry kolos, którego daje przepiękne widoki nocnego nieba! Zaplanowano również prezentacje gwiazdozbiorów i projekcje edukacyjnych filmów astronomicznych. Całe spotkanie odbędzie się przy akompaniamencie ambientowej muzyki w wykonaniu Szymona Karpierza aka Zombie!

Wspólne obserwacje na Psiej Polanie rozpoczną się w niedzielę o godz. 21:00. Wstęp jest bezpłatny. Warto zabrać ze sobą leżaki albo koce. Szczegóły na stronie www.astronomia.szczecin.pl

Dokładna lokalizacja miejsca obserwacji: http://bit.ly/2uP299x
Komentarze

Jeszcze nikt nie dodał komentarza, bądź pierwszy!

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję