Periodontologia, czyli tajemniczo brzmiąca specjalizacja stomatologiczna, stanowi obszar równie ważny co sama stomatologia ogólna. Niestety o tym, jak ważna jest troska o dziąsła i przyzębie, często nie wiedzą nie tylko pacjenci, lecz także sami lekarze. – Nie ma możliwości, by mieć zdrowe zęby, zdrową jamę ustną i zachować wzorową higienę, jeżeli nie zwracamy uwagi na nasze dziąsła. Pacjenci potrzebują periodontologów, ale czasem po prostu o tym nie wiedzą – mówi dr Katarzyna Kazojć, menadżer ochrony zdrowia z przychodni Dental Service.

Dentysta jest od zębów, ale dziąsłami nie zawsze musi się zajmować

Periodontologia to związana ze stomatologią dziedzina, w ramach której specjalista zajmuje się przede wszystkim leczeniem schorzeń tkanek otaczających zęby, czyli dziąseł, przyzębia i ogólnych chorób błon śluzowych.

– Schorzenia mogą być niezwiązane z dolegliwościami samych zębów. Często pacjenci dostają do nas skierowanie, bo sami nie zdają sobie sprawy z problemu, gdyż nie jest on tak bolesny jak problemy z samymi zębami i ubytkami. Pacjenci często bagatelizują więc objawy i przychodzą dopiero wtedy, jak mocno się nasilą lub skieruje ich lekarz stomatolog. Mówi się, że choroby przyzębia są drugim najczęstszym problemem dotyczącym jamy ustnej zaraz po próchnicy i są powodem utraty zębów – mówi Joanna Gołowkin, lekarz specjalista periodontologii.

Periodontologia obejmuje także zabiegi chirurgiczne, które są interwencją na wskutek uszkodzeń mechanicznych, ubytków lub przyrostów dziąseł.

Dziąsła wymagają większej ochrony, bo ulegają uszkodzeniom mechanicznym częściej niż zęby

Choroby przyzębia są chorobami wieloczynnikowymi, ale głównie wywołują je bakterie. Jest to przede wszystkim problem niewystarczającej czy niedokładnej higieny jamy ustnej.

– Nasz organizm wytwarza zapalenie, chcąc się obronić przed bakteriami. Musimy wtedy dokonać szybkiej interwencji, żeby usunąć te bakterie i pozwolić naszemu organizmowi na zdrowienie – mówi Joanna Gołowkin.

Periodontologia obejmuje także interwencje chirurgiczne uszkodzeń rożnego pochodzenia, przede wszystkim mechanicznego. Przykładowo są to korekty defektów dziąsłowych czy skutki mechanicznych uszkodzeń na wskutek nieprawidłowego szczotkowania czy po ortodoncji. Chirurgicznie można także uzupełnić ubytki w dziąsłach czy usunąć ich przerosty, co ma na celu nie tylko poprawienie naszego zdrowia, lecz także wpływa na nasz wygląd, abyśmy mogli chwalić się pięknym uśmiechem. 

Kiedy należy udać się do specjalisty?

Krwawienie z dziąseł, ich wygląd, czyli zaczerwienienie, obrzęk, wysięk ropny, dyskomfort bólowy, nieprzyjemny zapach z ust, zwiększenie ruchomości zębów to objawy, które powinny każdego zaalarmować i skłonić do wizyty u specjalisty periodontologii.

– Dziąsła nie bolą tak jak zęby. Będą to nieduże, drażniące dolegliwości, które są bagatelizowane i pacjenci trafiają do nas dopiero, gdy przykładowo zęby zaczynają się już ruszać wskutek wielomiesięcznych problemów – mówi Joanna Gołowkin, lekarz specjalista periodontologii.

Periodontologia jest ściśle związana ze stomatologią ogólną, gdyż zdrowe dziąsła są zależne od zdrowych zębów i odwrotnie. Należy pamiętać także, że choroby jamy ustnej wpływają na funkcjonowanie całego organizmu, więc gdy wystąpią objawy, warto od razu udać się do specjalisty. 

Do lekarza periodontologa możesz umówić się w przychodni Dental Service w Szczecinie: