Będzie można śpiewać w kabinie prysznicowej, grać stopami na pianinie XXL, zobaczyć słynne studio Abbey Road Studios, w którym nagrywali Beatlesi i dowiedzieć się, na jakiej zasadzie działają mikrofon i głośniki. Aż 25 interaktywnych eksponatów znalazło się na nowej wystawie w Muzeum Narodowym w Szczecinie.

Na odwiedzających wystawę „Play the Music” czeka mnóstwo atrakcji, które pozwolą na pełne i wszechstronne zapoznanie się z fascynującym światem dźwięków i muzyki. Będzie to także podróż w czasie do melodii i piosenek młodości.

Na ekspozycji pojawi się ogromny interaktywny model ucha, pozwalający prześledzić od początku do końca zjawisko słuchu, począwszy od fali dźwiękowej, docierającej do małżowiny usznej, aż po impuls elektryczny w mózgu. Wyczerpujący opis, towarzyszący makiecie ucha, wytłumaczy, jak złożonym procesem jest słyszenie dźwięków i jak wiele czynników ma wpływ na to, czy nasz słuch funkcjonuje prawidłowo.

Na wystawie zobaczymy również, jak zmieniały się nośniki, na których dokonywano nagrań. Odwiedzający ekspozycję będą mogli spróbować nagrać swój głos na woskowych cylindrach oraz taśmie magnetycznej. Towarzyszące eksponatom specjalne animacje i tablice informacyjne wyjaśnią, jakie procesy fizyczne wykorzystywane są w celu rejestracji dźwięku za pomocą mikrofonu, a następnie jego odtwarzania z wykorzystaniem głośników.

Wystawa “Play the Music” to także okazja, by zwiedzić prawdopodobnie najsłynniejsze studio nagraniowe świata – Abbey Road Studios, w którym nagrywali swoje niezapomniane płyty The Beatles, Pink Floyd, Queen, Sting czy U2. W trakcie wirtualnej wędrówki będzie można zajrzeć w najbardziej niedostępne zakamarki studia – na własne oczy zobaczyć, gdzie powstała muzyka, którą od najmłodszych lat poznają kolejne pokolenia słuchaczy na całym świecie.

Dzięki interaktywnemu charakterowi eksponatów, każdy gość będzie mógł samodzielnie wykreować dźwięki, a także sprawdzić się w roli didżeja czy wykonawcy. Chętni publicznie zaprezentują swoje możliwości wokalne w kabinie prysznicowej, w której, jak wiadomo, wszystko brzmi lepiej. Jedną z niepowtarzalnych atrakcji będzie też unikatowa, niewidzialna harfa, na której podczas koncertów grał Jean Michel Jarre. Jeżeli zwiedzający będą chcieli sprawdzić swoje poczucie rytmu lub zagrać na pianinie stopami, nic nie będzie stało temu na przeszkodzie.

Autorem ekspozycji jest Henry Lowe, który współpracował przy tworzeniu wystaw dla tak znanych instytucji, jak British Museum, Museum of Science w Chicago czy Natural History Museum w Londynie. Wystawa była już w centrach nauki w Holandii, Belgii, Stanach Zjednoczonych, Meksyku i Wielkiej Brytanii.

Otwarcie wystawy „Play the Music” będzie miało miejsce we wtorek, 5 sierpnia, o godz. 18:00 w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Szczecinie. Wstęp na wernisaż jest bezpłatny.

Ekspozycja będzie dostępna do 30 września.

Bilet normalny kosztuje 7 zł, ulgowy 3 zł.