Ogórki, Autosany i Ikarusy powrócą w ten weekend na ulice Szczecina. Chętni będą mogli zwiedzić autobusowe i tramwajowe zajezdnie, a nawet przejechać się pociągiem po nieczynnej linii ze Szczecina do Polic. To tylko część atrakcji, które przygotowano dla mieszkańców z okazji 140-lecia szczecińskiej komunikacji miejskiej. Dwudniowe świętowanie zaplanowano w sobotę i niedzielę, 7 i 8 września.

– Pierwszą linię tramwaju konnego uruchomiono 23 sierpnia 1879 roku – przypomina Konrad Stachura, prezes Szczecińskiego Towarzystwa Miłośników Komunikacji Miejskiej, które jest organizatorem wydarzenia. - Jednak ze względu na to, że jest to okres wakacyjny, wiele osób było poza Szczecinem, a i część pojazdów, które udało nam się zaprosić do Szczecina w okresie wakacji była zajęta, właściwe obchody postanowiliśmy przesunąć na weekend, 7 i 8 września.

Specjalnymi liniami do zajezdni SPA Dąbie

W sobotę (7 września) już od rana będzie można zwiedzać zajezdnię autobusową Szczecińskiego Przedsiębiorstwa Autobusowego Dąbie przy ul. Struga 10. Poza wystawą taboru w godz. 09:30 – 14:00 na odwiedzających będą czekać dodatkowe atrakcje, jak prezentacja pojazdu specjalnego SOK, pokazy symulatorów, zabawy dla dzieci, wspólne malowanie autobusu i poczęstunek. Na teren zajezdni będzie można dostać się dwiema specjalnie przygotowanymi liniami:

- linią tramwajową nr 20 kursującą na trasie Filharmonia – Turkusowa

- linią autobusową nr 140 kursującą na trasie Turkusowa – Osiedle Słoneczne – Zajezdnia SPA Dąbie.

Obie linie będą jeździły w godz. 09:30 – 13:00. Przejazdy są płatne zgodnie z taryfą ZDiTM.

Parady autobusów i tramwajów

O godzinie 12:30 ze SPA Dąbie wyruszy parada autobusowa. Wezmą w niej udział zabytkowe pojazdy z całej Polski (np. z Warszawy i Poznania). Będzie można zobaczyć m.in. Jelcza „Ogórka” z przyczepą, Autosan H6-ZK, Chausson AH 48, Ikarusa 260 czy Autosan H9-35. Autobusy przejadą następującą trasą: SPA Dąbie — Hangarowa — Gdańska — Energetyków — Wały Chrobrego — Małopolska — plac Rodła — plac Szarych Szeregów — Brama Portowa — Dworzec Główny PKP.

Z kolei w niedzielę (8 września) na szczecińskich torach zaplanowano paradę tramwajową. W godz. 12:30 – 13:30 tramwaje przejadą trasą: al. Wojska Polskiego – ul. Piłsudskiego – plac Rodła – Brama Portowa – Krzywoustego – Bohaterów Warszawy – Mickiewicza – Krzekowo.

Zwiedzanie zajezdni Pogodno i Klonowica

W niedzielę będzie można także zwiedzić dwie kolejne szczecińskie zajezdnie. W godz. 11:00- 12:30 mieszkańców zaprasza zajezdnia tramwajowa Pogodno (przy al. Wojska Polskiego 200), a od 13:30 do 15:00 będzie okazja zajrzeć do zajezdni Szczecińskiego Przedsiębiorstwa Autobusowego "Klonowica". W programie zwiedzanie oraz pokazy taboru i pojazdów technicznych. Aby ułatwić dojazd do zajezdni Pogodno zaplanowane zostały przejazdy specjalnych linii tramwajowych: linia nr 801 z pętli Potulicka (10:20-11:00) oraz linia nr 802 z pętli Turkusowa (10:20-11:00). Do SPA Klonowica będzie można dojechać specjalną linią autobusową nr 140 na trasie pętla Krzekowo — zajezdnia SPA Klonowica.

Przejazd linią przyszłej SKM-ki

Miłośnicy kolei w ten weekend będą mogli też przejechać się pociągiem po wciąż nieczynnej dla ruchu pasażerskiego trasie Szczecin Główny – Police – Szczecin Główny. W sobotę specjalny skład wyruszy z Dworca Głównego o 14:12 i 15:55, a w niedzielę o 9:20. Przejazdy są bezpłatne, ale trzeba pamiętać, że wsiadanie i wysiadanie możliwe jest wyłącznie na stacji Szczecin Główny.

Taniej do Muzeum Techniki i Komunikacji

Udział we wszystkich atrakcjach (poza sobotnimi liniami dojazdowymi 20 i 140) jest bezpłatny. Dodatkowo w sobotę i niedzielę, 7 i 8 września, szczecińskie Muzeum Techniki i Komunikacji o połowę obniża ceny biletów normalnych (z 10 na 5 zł). Do muzeum w dawnej zajezdni przy ul. Niemierzyńskiej w ten weekend warto zajrzeć również dlatego, że prezentowane tam będą trzy z sześciu samochodów przedwojennej marki Stoewer. Auta minionej nocy przyjechały do Szczecina z Niemiec. To część dużej kolekcji zakupionej przez miasto od Manfrieda Bauera, który przez lata gromadził pamiątki związane z przemysłowym imperium Stoewerów. Poza samochodami składają się na nią też rowery, maszyny do szycia, maszyny do pisania, dokumenty – łącznie ponad tysiąc eksponatów, które zwiedzającym zostaną udostępnione pod koniec października. Auta, które zostaną zaprezentowane mieszkańcom tylko w ten weekend to Stoewer S-8 z 1928 roku, V5 Sport z 1931 roku oraz Sedina z 1939 roku.

Weekendowe święto komunikacji organizuje Szczecińskie Towarzystwo Miłośników Komunikacji Miejskiej, we współpracy m.in. z samorządami, miejskimi przewoźnikami i PKP PLK. Okazji do świętowania jest kilka. W tym roku przypada 20 lat spółek autobusowych SPA „Dąbie” i SPA „Klonowica”, 10 lat spółki „Tramwaje Szczecińskie” oraz przede wszystkim 140 lat uruchomienia komunikacji miejskiej w Szczecinie.

PROGRAM

sobota 7.09.2019 r.

9:30 – 14:00

- zwiedzanie zajezdni SPA Dąbie (ul. Struga 10)

- wystawa taboru autobusowego, pojazd specjalny SOK, atrakcje dla dzieci

9:30 – 13:00

- przejazdy dodatkowymi liniami:

linią tramwajową nr 20 na trasie Filharmonia – Turkusowa,

linią autobusową nr 140 na trasie Turkusowa – Osiedle Słoneczne – Zajezdnia SPA Dąbie (przejazdy płatne zgodnie z taryfą ZDiTM)

12:30 – 13:40

- parada autobusowa ulicami Szczecina:

SPA Dąbie – Hangarowa – Gdańska – Energetyków – Wały Chrobrego – Małopolska – plac Rodła – plac Szarych Szeregów – Brama Portowa – Dworzec Główny PKP

14:12 i 15:55

- przejazdy pociągów specjalnych spółki Przewozy Regionalne na trasie Szczecin Główny – Police – Szczecin Główny (wsiadanie i wysiadanie możliwe jest wyłącznie na stacji Szczecin Główny)

10:00 – 18:00

- możliwość zwiedzania Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdnia Sztuki w Szczecinie w promocyjnej cenie 5 zł

niedziela 8.09.2019 r.

9:20

- przejazd pociągu specjalnego spółki Przewozy Regionalne na trasie Szczecin Główny – Police – Szczecin Główny (wsiadanie i wysiadanie możliwe jest wyłącznie na stacji Szczecin Główny)

11:00 – 12:30

- zwiedzanie zajezdni tramwajowej Pogodno (al. Wojska Polskiego 200)

- wystawa taboru tramwajowego, wystawa samochodów technicznych

10:20 – 11:00

- przejazdy linii tramwajowych do zajezdni Pogodno:

linia nr 801 z pętli Potulicka,

linia nr 802 z pętli Turkusowa

11:15 – 12:15

- przejazdy specjalnej linii tramwajowej Zajezdnia Pogodno – Głębokie – Zajezdnia Pogodno

12:30 – 13:30

- parada tramwajowa ulicami Szczecina:

al. Wojska Polskiego – Piłsudskiego – plac Rodła – Brama Portowa – Krzywoustego – Bohaterów Warszawy – Mickiewicza – Krzekowo

13:30 – 15:00

- zwiedzanie zajezdni SPA Klonowica (ul. Klonowica 3c)

- wystawa taboru autobusowego

13:30 – 13:40

- przejazdy specjalną linią autobusową nr 140 na trasie pętla Krzekowo – zajezdnia SPA Klonowica

10:00 – 16:00

- możliwość zwiedzania Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdnia Sztuki w Szczecinie w promocyjnej cenie 5 zł

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie obchodów.

 

Zabytkowe autobusy biorące udział w imprezie:

Jelcz „Ogórek” z przyczepą – Poznań

Autosan H6-ZK – Piastów koło Warszawy

Chausson AH 48 – Warszawa

Ikarus 260 – Łódź

Ikarus 280 – Szczecin

Autosan H9-35 – Szczecin

Autosan H6-20 – Szczecin

Volvo B10MA – Szczecin

Jelcz M11 i Jelcz „Ogórek” miejski MEX – Muzeum Komunikacji w Paterku koło Bydgoszczy

Partnerzy:

Urząd Miasta Szczecin

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Szczecińskie Przedsiębiorstwo Autobusowe „Dąbie” sp. z o.o.

Szczecińskie Przedsiębiorstwo Autobusowe „Klonowica” sp. z o.o.

Tramwaje Szczecińskie sp. z o.o.

Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie

PKP Polskie Linie Kolejowe SA

Przewozy Regionalne sp. z o.o.

Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Szczecinie sp. z o.o.

Komenda Regionalna Straży Ochrony Kolei w Szczecinie

Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdnia Sztuki w Szczecinie