Od 125 lat po szczecińskich torowiskach jeżdżą elektryczne tramwaje, które każdego dnia przewożą tysiące mieszkańców. Z tej okazji miasto zaprasza w najbliższą niedzielę wszystkich miłośników historii komunikacji miejskiej na wielki festyn. Na pętli przy osiedlu Zawadzkiego czekać będzie wiele atrakcji, m.in. wystawa zabytkowego taboru i przejazdy historycznymi pojazdami do zajezdni Pogodno.

Historia szczecińskich tramwajów sięga 1879 roku. Wówczas na ulice wyruszyły tramwaje konne, a zaledwie kilka lat później w większości linii wprowadzono już trakcję elektryczną.

Pierwsze elektryki pod koniec lat 90. XIX wieku

– Najstarsza trasa tramwajowa w mieście wiodła od zajezdni przy ulicy Piotra Skargi do ulicy Staszica. To właśnie nią, 23 sierpnia 1879 roku, na szczecińskie ulice wyruszyły tramwaje konne, a w latach 90. XIX wieku tramwaje elektryczne – przypomina Ryszard Łukaszuk.

Elektryfikacji linii dokonała spółka Allgemeine Elektrizitäts-Gesellschaft, a pierwszy tramwaj wyruszył na ulice miasta 4 lipca 1897 roku. Główne linie były dwutorowe, a boczne – jednotorowe. Stare wagony konne zostały przerobione na 32-miejscowe, a w 1905 roku wprowadzono numeracje linii. Obecnie łączna długość linii wynosi 114 km, po których kursują tramwaje 11 linii zwykłych oraz sezonowej linii turystycznej „0”.

Festyn z okazji 125-lecia

Od pierwszego elektryka na szczecińskich torowiskach minęło już 125 lat. Z tej okazji Szczecin zaprasza mieszkańców na festyn. Wydarzenie na pętli przy osiedlu Zawadzkiego odbędzie się w najbliższą niedzielę, a jego współorganizatorem jest Szczecińskie Towarzystwo Miłośników Komunikacji Miejskiej.

Tego dnia na mieszkańców czekać będzie wiele atrakcji, wśród których najbardziej wyczekiwanymi są zabytkowe wagony tramwajowe. Nie zabraknie także interaktywnej wystawy poświęconej biletom komunikacji miejskiej – starsi będą mogli odświeżyć pamięć, a najmłodsi skasować pamiątkowe bilety w urządzenia z różnych epok.

Mieszkańcy będą mogli również sprawdzić swoją wiedzę w konkursie o tramwajach w Szczecinie. Dla najlepszych przygotowano nagrody. Z kolei młodsi będą mogli wziąć udział w konkursach plastycznych związanych z ekologią w komunikacji miejskiej.

Zwiedzanie zajezdni Pogodno i parada tramwajów

Festyn z okazji 125-lecia tramwaju elektrycznego będzie także okazją do przejażdżki zabytkowymi autobusami. Autosan H9-35 zabierze chętnych do zajezdni Pogodno, gdzie wraz z pracownikiem Tramwajów Szczecińskich będzie można zwiedzić zaplecze „mieszkania tramwajów”. Z kolei Ikarus 280 zabierze mieszkańców do Muzeum Techniki i Komunikacji.

Na koniec wspólnego świętowania zaplanowano paradę tramwajową, która z pętli Zawadzkiego wyruszy w niedzielę o godz. 16 i przejedzie przez ul. Szafera, al. Wojska Polskiego, pl. Szarych Szeregów, pl. Grunwaldzki, pl. Rodła, pl. Żołnierza Polskiego, Bramę Portową, ul. Krzywoustego, al. Bohaterów Warszawy i ul. Wawrzyniaka.

Miasto i Szczecińskie Towarzystwo Miłośników Komunikacji Miejskiej zapraszają w niedzielę na pętle przy osiedlu Zawadzkiego w godz. 10-17.