Emocji nie brakowało, tak jak nie brakowało trudnych pytań. O oświatę, aborcję oraz rolę kobiet w szczecińskiej i ogólnopolskiej polityce.  Za nami „Debata kobiet” organizowana przez portal wSzczecinie.pl. Naprzeciwko siebie stanęły cztery kandydatki do sejmu.

Zaproszenie portalu wSzczecinie.pl przyjęły: Agnieszka Malinowska-Wasiluk (Polska 2050, Trzecia Droga), Jolanta Tryszkiewicz (Lewica), Magdalena Sosnowska (Konfederacja) oraz Urszula Pańka (Koalicja Obywatelska). Nie było w naszym studiu przedstawicielek: Prawa i Sprawiedliwości, Bezpartyjnych Samorządowców oraz Ruchu Dobrobytu i Pokoju. Wszystkie panie otrzymały zaproszenia.

Kandydatki chcą dostępu do aborcji. Konfederacja: „Gdzie są prawa kobiet nienarodzonych?”

Które tematy wzbudziły największe emocje? Nie da się ukryć, że te dotyczące ideologicznych spraw, m.in. przyjmowania uchodźców czy aborcji.

– Nie mam prawa decydować o tym, jak ma żyć inna kobieta. Jestem matką trójki dzieci, czwarte dziecko straciłam. Nie życzę sobie sugestii, że nie wiem, co to znaczy macierzyństwo. Nie jestem na tyle arogancka, by decydować o życiu innych kobiet – mówiła Urszula Pańka.

– A pytała pani dzieci, które chcecie zabijać, czy chcą aborcji, czy nie? Gdzie są prawa kobiet nienarodzonych? – pytała Magdalena Sosnowska. – Panie straszą kobiety porodami, macierzyństwem, tworzą atmosferę jakby kobiety ginęły masowo na porodówkach.

– Mamy światopoglądową wolność. Jestem za rozszerzeniem praw kobiet do decydowania o sobie – odpowiadała Agnieszka Malinowska-Wasiluk z Trzeciej Drogi, pytania jednocześnie o konserwatywne poglądy Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Jolanta Tryszkiewicz z Lewicy napisała na kartce numer telefonu do grupy „Aborcja bez granic”. – Bezpieczna, legalna, bezpłatna aborcja do 12. tygodnia ciąży. Bez żadnych kompromisów – podkreśliła.

Kłótnia kandydatek o to, co je wkurza w polityce

Kandydatki musiały się też zmierzyć z pytaniem: „Co najbardziej wkurza je w polityce”. – Obecny rząd najbardziej mnie wkurza. Nie było rządu, który tak upokarzał, lekceważył i ustawiał kobiety jak przedmioty – mówiła Urszula Pańka.

– Wkurzają mnie kłamstwa o Konfederacji. Jesteśmy partią uczciwą, świeżą, młodą, idziemy przewrócić stolik, a wokół nas są sami cynicy. Gdzie się schowały w retoryce Koalicji Obywatelskiej tęczowe flagi, gdzie są unijne flagi? – grzmiała Magdalena Sosnowska. – Konfederacja wyprowadzi nas z Unii Europejskiej. Proszę nie głosować na Konfederację – mówiła Urszula Pańka. – Pani kłamie! – ripostowała Sosnowska.

– Wkurza mnie zbyt mała reprezentacja kobiet w sejmie. Mamy obecnie 132 posłanki – dodała kandydatka Lewicy Joanna Tryszkiewicz, która stratuje z drugiego miejsca na liście Lewicy.

– Mała sprawczość i niemoc – to denerwuje Agnieszkę Malinowską-Wasiluk z Trzeciej Drogi. – Kobiety chcą być na listach wyborczych. Mamy aktywne kobiety, jest nas kilka na liście wyborczych, chcemy działać i chcemy zmieniać Polskę – dodała.

Przed nami kolejne debaty wyborcze. Już we wtorek, 10 października, zapraszamy na debatę „Tylko szczecińskie sprawy”, a 12 października na „Wielką debatę wyborczą” w Galerii Kaskada.