Igor D. Górewicz był kolejnym gościem cyklu Pan od książek. Jak sam mówi o sobie: „Słowianin pracujący jako wiking”. Jednak jego aktywności nie sposób wymienić, a większość z nich opiera się na popularyzacji kultury Słowian.

Górewicz założył wydawnictwo Triglav. Tam ukazują się jego publikacje m.in: „Borek i Bogowie Słowian”, „Miecze Europy”, „Poznaj Słowian”, „Mieczem pisane. Odtwórcologia” czy komiks „Konungahela 1136. Słowiańska wyprawa”. Jednak to nie tylko jego książki, ale pełne spektrum różnego rodzaju publikacji, które kulturę Słowian przedstawiają zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

Ważnym i efektownym polem działań Górewicza jest odtwórstwo historyczne. Możecie go spotkać na wielu imprezach historycznych na Pomorzu Zachodnim i zobaczyć historię w inny sposób niż w podręcznikach, w których tak naprawdę o Słowianach za wiele nie ma.

Działalność Igora wykracza poza polskie granice. Ruch, który wytworzył się wokół zainteresowania taką historią jest o wiele szerszy, o czym świadczyć mogą choćby popularne i wysokobudżetowe seriale, w których autorzy sięgają po historie tego okresu. A Wy, ile wiecie o Słowianach?

#Pomorze Zachodnie

 

Krzysztof Lichtblau (ur. 1989 r. w Szczecinie) – krytyk literacki i komiksowy. Doktorant w Instytucie Polonistyki i Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Szczecińskim. Redaktor „Zeszytów Komiksowych”. Publikował m.in. w „Pograniczach”, „Midraszu”, „Odrze”, „Fabulariach” i „Tyglu Kultury”. W latach 2014-2018 pełnił funkcję sekretarza w kwartalniku literacko-kulturalnym „eleWator”. Redaktor naczelny portalu o popkulturze BETONiarka.net. Członek Stowarzyszenia POP-ART. Pracownik działu promocji Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie.

Zobacz na fb: Pan od książek