Będzie można tu wypożyczać nie tylko książki, ale również audiobooki i płyty. A poza czytelnią dla odwiedzających przygotowano specjalną salę gier z konsolami i planszówkami oraz dużą przestrzeń na spotkania autorskie. Już w ten weekend zostanie otwarta najnowocześniejsza biblioteka w Szczecinie, która powstała w XIX-wiecznym budynku dawnej szkoły. Z tej okazji zaplanowano spotkania ze znanymi pisarzami, ale ze względu na pandemię, wszystkie wydarzenia odbędą się online.

Nowa filia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie mieści się w zabytkowym gmachu przy pl. Matki Teresy z Kalkuty 8. Przebudowa rozpoczęła się w 2017 roku i pochłonęła blisko 7 mln zł. W najbliższą sobotę, 10 kwietnia, będzie można zobaczyć efekty. O godz. 09:00 nowa filia nr 7 zostanie oficjalnie otwarta dla czytelników.

Z okazji otwarcia w pierwszym tygodniu funkcjonowania nowej biblioteki zaplanowano spotkania ze znanymi pisarzami: Elżbietą Cherezińską, Anną Dziewit-Meller i Marcinem Mellerem oraz Zygmuntem Miłoszewskim. Gościem zaproszonym specjalnie dla najmłodszych czytelników jest Zofia Stanecka, autorka przygód niesfornej Basi. Ponadto w programie znalazły się prelekcja o historii osiedla Drzetowo-Grabowo oraz popołudnie z grami planszowymi i wirtualne zwiedzanie budynku filii nr 7.

Ze względu na sytuację pandemiczną wszystkie wydarzenia odbędą się wyłącznie w formule online na Facebooku MBP w Szczecinie: https://www.facebook.com/MiejskaBibliotekaPublicznaWSzczecinie oraz filii nr 7: https://www.facebook.com/filia7MBPSzczecin.

Co ważne, zapowiadane wcześniej spotkanie z Krzysztofem Niewrzędą oraz spacer z Przemkiem Głową śladami książki „Confinium. Szczecińska opowieść” odbędą się w innym terminie.

Filia nr 7 czynna będzie od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-20:00 oraz w soboty w godz. 9:00-17:00.

Szczegółowy program atrakcji w ramach cyklu otwarcia:

10 kwietnia (sobota) o godz. 9.00 – oficjalne otwarcie biblioteki dla czytelników

10 kwietnia (sobota) o godz. 16.00 – Anna Dziewit-Meller i Marcin Meller porozmawiają o książkach, czytelnictwie i bibliotekach z Krzysztofem Lichtblauem

12 kwietnia (poniedziałek) o godz. 18.00 – wirtualne zwiedzanie zakamarków nowej filii w formie live’a na Facebooku

13 kwietnia (wtorek) o godz. 17.00 – spotkanie dla najmłodszych z Zofią Stanecką

14 kwietnia (środa) o godz. 17.00 – strefa gier z Brain on - Włącz myślenie, którą poprowadzi Marcelina Szwarc. Będzie to znakomita okazja, aby poznać ofertę gier biblioteki podczas krótkiego live’a.

15 kwietnia (czwartek) o godz. 18.00 – spotkanie poświęcone historii dzielnicy Drzetowo-Grabowo, które poprowadzi Wojciech Kral

16 kwietnia (piątek) o godz. 18.00 – spotkanie z Elżbietą Cherezińską. Prowadzenie: Agnieszka Piskorek.

17 kwietnia (sobota) o godz. 16.00 – spotkanie z Zygmuntem Miłoszewskim, które poprowadzi Marek Stelar. Spotkanie będzie tłumaczone na język migowy.