Jakub Kozieł, 32-letni przedsiębiorca to szósty oficjalnie potwierdzony kandydat na Prezydenta Szczecina. Kozieł reprezentować będzie Koalicję Antysystemową, którą powołują do życia Ruch Kukiz 15 oraz Partia Wolność. Kandydat przedstawił zarys swojego programu, w którym mówi dużo o rozwoju przedsiębiorczości czy zmianach w polityce transportowej miasta.

Młody, ambitny, antysystemowy

Po kandydacie przedstawianym jako antysystemowy można byłoby spodziewać się bardziej kontrowersyjnych zapowiedzi. Jakub Kozieł, przedstawiający się jako żonaty przedsiębiorca, nakreślił ramowe zagadnienia ze swojego programu wyborczego. Kandydat na prezydenta zapowiedział, że będzie wspierać lokalny biznes oraz będzie lobbować za dodatkowym wsparciem dla rodziców prowadzących edukację domową dzieci. Zadeklarował także zmiany w formule budżetu obywatelskiego czy kompleksowy audyt w Urzędzie Miasta w Szczecinie.

Zdaniem Kozieła w magistracie pracuje zbyt wielu urzędników. Priorytetem programowym ma być gospodarka:

– My nie mówimy, że czegoś się nie da. Wierzymy, że Szczecin może być zarządzany lepiej i przy współudziale mieszkańców. Według nas mieszkańcy miasta powinni mieć tu dobrą pracę i możliwość bogacenia się. Szczecin powinien lepiej wykorzystywać potencjał geograficzny i atuty, które posiada. Chcemy by stał się jednym z głównych centrów logistycznych w Europie Środkowej. Z portu szczecińskiego towary powinny być rozwożone we wszystkie strony świata – mówił Jakub Kozieł.

Kozieł: Chcemy rozruszać skostniały urząd

Podczas prezentacji przed Urzędem Miasta Jakub Kozieł zdradził, że Koalicja Antysystemowa swój program budować będzie w oparciu o cztery filary: edukację, gospodarkę, transport i mieszkańców. W każdej z tych kategorii przedstawiono możliwe zmiany jakie Ruch Kukiza i Partia Wolność chcą wprowadzić. Mowa np. o zwiększeniu roli rad osiedlowych w procesie zarządzania miastem.

Kozieł stwierdził także, że budowanie aquaparku jest inwestycją niepotrzebną i pieniądze te mogłyby być przeznaczone na ważniejsze cele albo zredukowanie miejskiego długu publicznego. Kandydat podczas zapowiedzi programowych często posługiwał się stereotypami na temat miasta: – Chcemy by Szczecin przestał być określany jako miasto drugiej kategorii, jako "wioska z tramwajami". Ludzie muszą przestać myśleć, że Szczecin leży nad morzem i nic się tutaj nie dzieje – mówił Kozieł. – Będziemy nową siłą i nową energią, która rozrusza ten skostniały urząd, w którym od lat zasiadają Ci sami ludzie. Naszym hasłem będzie "Nowa siła dla Szczecina" – dodał kandydat.

Szósty w wyścigu do szpinakowego pałacu

Koalicja Antysystemowa kandydatów do Sejmiku i Rady Miasta przedstawi na początku września. Jakub Kozieł jest szóstym oficjalnym kandydatem na Prezydenta Szczecina. Do wyścigu stają także: Piotr Krzystek (Bezpartyjni), Sławomir Nitras (Platforma Obywatelska), Bartłomiej Sochański (Prawo i Sprawiedliwość), Dawid Krystek (Sojusz Lewicy Demokratycznej) oraz Piotr Czypicki (Szczeciński Ruch Miejski). Wybory samorządowe odbędą się 21 października.