Mechanik samochodowy i twórca internetowy, projektantka naturalnych produktów dla dzieci, szczecińska palarnia kawy, producent symulatorów do czołgów Leopard, ale także przewoźnik i hotelarz, agencja modelek oraz spółdzielnia, dzięki której osoby z niepełnosprawnościami mają szansę rozwijać swoje zdolności. Poznaliśmy laureatów 5. edycji konkursu gospodarczego Twój Biznes pod Banderą Sukcesu.
Spis Treści

To nie było łatwe zadanie. Z ponad 300 zgłoszeń kapituła konkursu wybrała 18 finalistów, z których tych najlepszych wskazali głosujący mieszkańcy Pomorza Zachodniego.

- Zaskoczyła mnie ilość zgłoszeń. To ponad 300 historii, z których musieliśmy wybrać te najlepsze. Zawsze staramy się, aby były to różne firmy, z całego województwa. Duże, małe, takie, które robią zwariowane rzeczy. Podczas obrad kapituły prawie się pozabijaliśmy, ponieważ każdy miał swoje typy. Oczywiście, były takie firmy, które bezdyskusyjnie wszyscy wskazaliśmy. Ale wiele było też takich, o które każdy z kapituły chciał zawalczyć – przyznaje Krzysztof Barczyk, dyrektor gabinetu marszałka województwa zachodniopomorskiego.

„Zaczęło się od mojego dziadka”

Trzecie miejsce w kategorii „Bandera Sukcesu” otrzymała szczecińska palarnia kawy Qualia, która tworzy autorskie mieszanki kawy z segmentu premium.

- Wszyscy w Qualii kochamy kawę. Tak naprawdę spotykamy się w pracy po to, aby ją pić – śmieje się Magdalena Stachewicz, kierownik ds. kluczowych klientów. – Wszystko zaczęło się we Włoszech, w których obecnie znajduje się nasz szef. Szuka nowych, innowacyjnych pomysłów.

Drugie miejsce zajęła Marta Frączek z marką Sei Mia. To tutaj powstają maskotki, wyprawki, i ubrania dla maluszków.

- Kiedy wpadłam na pomysł, że będę szyć, nie spodziewałam się, że będą to rzeczy dla dzieci. Na początku chciałam szyć dla kobiet. Naukę rozpoczęłam 7 lat temu, skończyłam dwa kursy u wspaniałej pani Basi ze Szczecina. To totalny przypadek, że zaczęłam od maskotek dla najmłodszych – opowiada projektantka.

Zwycięzcą w kategorii Bandera Sukcesu” został mechanik samochodowy i twórca internetowy w jednym, czyli Marek Mozga junior, który prowadzi rodzinny warsztat ASO.

- Motoryzacja w mojej rodzinie jest trzypokoleniowa. Zaczęło się od mojego dziadka, który pasją zaraził swojego syna, a mojego tatę. Marek Mozga senior założył warsztat w 1993 roku, a w 1994 roku urodziłem się ja. Jeśli ktoś przez kilka dekad tworzył daną rzecz, jest cała infrastruktura, to żal tego nie kontynuować. A media społecznościowe traktuję jako dodatek.

„Wierzymy w każdą z dziewczyn”

Finałowa gala zebrała pełną widownię sali szekpirowskiej Teatru Polskiego w Szczecinie. Publiczność miała również ważne zadanie, bowiem musiała wybrać firmę, która zdobędzie ich nagrodę. Wyróżnienie otrzymała agencja modelek mid i plus size Onmove ze Świdwina.

- To było znalezienie luki w biznesie. Jeszcze 6 lat temu nikt nie zajmował się nami, czyli modelkami plus size. Postawiłyśmy na transparentność, która jest bardzo ważna, ale jednocześnie mało spotykana w tej branży. Wierzymy w każdą z dziewczyn. Ten poziom akceptacji, który u nas dostają, powoduje u nich pewien oddech, spokój – podkreśla Sara Czarna, założycielka agencji.

„Są tacy, którzy pracują z nami od 46 lat”

Konkurs gospodarczy marszałka województwa zachodniopomorskiego to również Złota Bandera Sukcesu. W tym roku nagrodę otrzymała Wielobranżowa Spółdzielnia Inwalidów „SELSIN”. Od 70 lat zapewnia miejsca pracy dla osób z niepełnosprawnościami.

- Staramy się tworzyć takie miejsca pracy, aby nasi pracownicy byli z nich zadowoleni. Aby wstali codziennie rano z łóżka, wyszli z domu i pracowali tak, jak potrafią. Dają z siebie wszystko, a jednocześnie nawiązują różne kontakty, podnoszą swoje kwalifikacje – podkreśla Elżbieta Wietecha, prezes „SELSIN”.

- Przede wszystkim zajmujemy się szyciem. To otwarte miejsce pracy, mamy pracowników, którzy pracują z nami od 46 lat i nie chcą się rozstawać. Z nimi każdy dzień jest kreacją czegoś nowego – dodaje Marlena Ballak.

„PKS to nie tylko przewóz osób”

W kategorii „Biznes i Edukacja” docenione zostało przedsiębiorstwo PKS Gryfice, które w ubiegłym roku obchodziło 70-lecie istnienia.

- Bez ludzi nie da się zbudować żadnej marki. Zaczynamy już od młodych, których staramy się wyszkolić, przekazać im swoją wiedzę, zatrzymać u siebie. Swój czas dla nich poświęcają mistrzowie stacji, mechanicy, kierownicy, kucharze – podkreśla prezes PKS Gryfice Sebastian Dziewguć. - Te 70 lat doświadczenia nauczyło nas, aby dywersyfikować działalność. Kiedy jedna branża kuleje, druga nad podnosi. Próbujemy sił w motoryzacji, przewozach pasażerskich, stacjach paliw, serwisach samochodowych, myjniach bezdotykowych, ale i gastronomii z hotelarstwem.

„Działamy na rynku niszowym”

Po raz pierwszy w historii kapituła konkursu przyznała „Diamentową Banderę Sukcesu”. To wyróżnienie dla rynkowych graczy, którzy wykazali się dynamicznym wzrostem, np. poprzez zrównoważoną ekspansję lub wybitne innowacje produktowe.

Statuetkę otrzymała spółka Autocamp Management, która zajmuje się innowacyjnymi rozwiązaniami dla systemów automatyki i sterowania.

- Funkcjonujemy na rynku od 40 lat. Naszymi wiodącymi produktami są symulatory do wojska. Ponadto budujemy i remontujemy strzelnice czołgowe, dostarczamy systemy wspierania szkolenia bojowego. Działamy na rynku niszowym, dlatego nas nie widać, ani nie słychać. Niejednokrotnie firmy i instytucje, do których się zgłaszamy, nie są świadome, że w Szczecinie jest taka firma. A to tutaj powstaje jakikolwiek symulator do czołgu Leopard – opowiada prezes firmy Krzysztof Hładyszewski.

„Na Pomorzu Zachodnim rozwijają się również pomysły”

- Pomorze Zachodnie to region największych szans. Jego potencjał cały czas rośnie dzięki temu, że postawiliśmy na nowoczesne technologie – podkreśla marszałek Olgierd Geblewicz. – Na Pomorzu Zachodnim rozwijają się również pomysły. To projekty, przy których na początku nie ma dużych pieniędzy, ale potem przychodzą dzięki innowacyjności i kreatywności przedsiębiorców. Po to jest ten konkurs. Aby pokazać, że każdy na Pomorzu Zachodnim ma szansę na sukces.

Konkurs „Twój biznes pod banderą sukcesu” stanowi część projektu „Pomorze Zachodnie – Innowacyjne, Kreatywne, Nowoczesne”, współfinansowanego z Programu FEPZ 2021-2027 oraz wspiera promowanie edukacji zawodowej i uczenia się przez całe życie, co ma na celu stworzenie silnego, innowacyjnego środowiska biznesowego na Pomorzu Zachodnim.