Koniec spekulacji. Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało szczecińskich kandydatów do Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego. Jedynką będzie dotychczasowa radna miejska Małgorzata Jacyna-Witt. To jednak nie koniec transferów z rady miasta do sejmiku. Dwójką będzie Maciej Kopeć, a trójką jeden z najaktywniejszych radnych Rafał Niburski. Kto jeszcze znajdzie się na listach wyborczych? Dalszych zaskoczeń nie brakuje.

PiS chce odbić PO sejmik

Ostatnie sondaże dla Województwa Zachodniopomorskiego dają Prawu i Sprawiedliwości 13 mandatów w Sejmiku. To duża liczba, biorąc pod uwagę, że dotychczas partia, której szefem w regionie jest Joachim Brudziński miała zaledwie sześcioosobową reprezentację w tej izbie samorządu. Politolodzy sondaż ten uznali za zbyt optymistyczny dla PiS, bo nie uwzględnił on mandatów Bezpartyjnych, a to ugrupowanie na pewno wprowadzi do Sejmiku przynajmniej jednego reprezentanta.

W poniedziałek PiS przedstawił swoich kandydatów do Sejmiku: - Każdy z kandydatów swoim życiorysem daje dowód, że jest dobrym społecznikiem, dobrym działaczem, czasami dobrym radnym. Ich praca jest zauważalna. Potrafią łączyć, wspólnie działać, apelujemy do głosowania na naszych kandydatów, bo oni potrafią tworzyć wspólnotę. Nie pozwólmy by nasz region stał się bastionem bezsensownej walki z rządem – mówił podczas przedstawienia kandydatów Leszek Dobrzyński, poseł PiS.

Transfery z Rady do Sejmiku

Jedynką sejmikową będzie zgodnie z zapowiedzią Małgorzata Jacyna-Witt: - Ukończyłam Politechnikę Szczecińską, przez 10 lat byłam menadżerem w dużych firmach i korporacjach, teraz mam 3 firmy, prowadzę własną działalność gospodarczą. Znam rynek, znam gospodarkę i znam tematy dotyczące prowadzenia biznesu – przedstawiała się radna. Z drugiego miejsca wystartuje dotychczasowy szef klubu radnych PiS w Radzie Miasta Maciej Kopeć, z pozycji numer trzy wystartuje Rafał Niburski: - W Radzie Miasta zajmuje się inicjatywami lokalnymi, sprawami sportu, zdrowia i oświaty. Liczę, że w Sejmiku ekipa PiS udowodni, że hasło silne Pomorze Zachodnie to polska racja stanu ma rację bytu – mówił radny.

Na listach pojawi się także Agnieszka Przybylska, dotychczasowa radna sejmikowa. Ekipę Prawa i Sprawiedliwości zasili także Wojciech Woźniak z Fundacji Polskich Wartości, inicjator popularnej akcji „Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach”. Na dalszych miejscach znajdą się m.in. Artur Bilski, specjalista tematyki militarnej czy mec. Zbigniew Bogucki, który ostatnio zaangażowany był w budowę pomnika śp. Lecha Kaczyńskiego.

Rewolucja w miejskiej strukturze PiS

Jedną z najbardziej strzeżonych tajemnic PiS są listy do Rady Miasta. Wiadomo, że z dotychczasowego składu rady ponownie o mandat ubiegać się będzie zaledwie kilka osób. Według naszych informacji wyborczymi lokomotywami mają być: Stefania Biernat na Prawobrzeżu, Marcin Pawlicki, Robert Stankiewicz, kandydujący na prezydenta Bartłomiej Sochański czy wracający po jednokadencyjnej przerwie Leszek Duklanowski. Wiadomo, że wysokie miejsca mają otrzymać młodzi kandydaci tacy jak Agnieszka Kurzawa czy Krzysztof Romianowski. Wybory samorządowe odbędą się 21 października.