Izba Celna w Szczecinie w swojej siedzibie na Łasztowni organizuje w najbliższy piątek dzień otwarty. Chętni będą mogli zwiedzić wnętrza ponad 100-letniego budynku, przyjrzeć się pracy celników od kuchni oraz obejrzeć dwa pokazy oświetlenia zabytkowego gmachu.
Dzień otwarty w szczecińskiej Izbie Celnej rozpocznie się w piątek (12 lutego) o godz. 16:00. Zabytkowy budynek oraz prezentowane w nim stoiska z zatrzymanymi przez celników podróbkami, zwierzętami i roślinami zagrożonymi wyginięciem, a także wystawy „akcyzową” i przemytu będzie można oglądać do godz. 18:00.

W gmachu zostaną też przygotowane specjalne punkty dla przedsiębiorców, w których będzie można zapoznać się m.in. z usługą e-Klient SC, instytucją upoważnionego przedsiębiorcy AEO czy procedurami uproszczonymi.

Z kolei przed budynkiem Izby funkcjonariusze Wydziału Zwalczania Przestępczości będą pokazywać jak zatrzymuje i obezwładnia się przestępców.

Dwa pokazy iluminacji Izby Celnej
Tam też o godz. 18:00 rozpocznie pokaz iluminacji zabytkowego gamchu Izby Celnej. Jak czytamy na stronie www.szczecin.scelna.gov.pl, podczas piątkowego wieczoru zaprezentowane zostaną dwa rodzaje oświetlenia – codzienne i okolicznościowe. Do oświetlenia obiektu zostaną użyte oprawy typu LED, które podczas godzinnego pokazu zużyją do 3,2 kW energii elektrycznej, co kosztuje około 1,5 złotego.

Podczas pokazu oświetlona zostanie zachodnia (od Nabrzeża Celnego) i południowa (od ul. Energetyków) elewacja Izby Celnej w Szczecinie. Iluminacje będzie można podziwiać do 20:00.

Uśmiechnięty i smutny kupiec

Obecny budynek Izby Celnej wybudowano w latach 1904-1907, ale tereny te z poborem podatków były związane kilkaset lat wcześniej. Budowę pierwszego obiektu, który powstał w tym miejscu, rozpoczęto w 1724 roku. Budynek pakowni składał się z dwóch części – w jednej mieściły się kasy, w drugiej magazyny. Rosnący ruch w porcie wpłynął na decyzję władz o rozbudowie pakowni. W 1900 roku powstał projekt budowy Hauptzollamtu, Głównego Urzędu Celnego, a autorem tego projektu był sam Wilhelm Meyer-Schwartau, który m.in. zaprojektował Wały Chrobrego.

Gmach Izby zdobią ironiczne płaskorzeźby. Nad wejściem do budynku czuwa kupiec. Jeszcze uśmiechnięty, jeszcze ze swoim dorobkiem. Z drugiej strony – nad wyjściem ten sam kupiec, lecz mina już inna – bez uśmiechu. Kupiec uiścił należną zapłatę.