Wystawa „Myślące książki” finiszuje... Ta ekspozycja, mieszcząca się w Muzeum Narodowym na Wałach Chrobrego, zostanie zamknięta 14 lutego, ale jej finisaż będzie bardzo szczególny. Do Szczecina przyjedzie bowiem autorka prac, Iwona Chmielewska.

Ilustracje można oglądać  od 14 grudnia 2012 roku i przez ten czas zobaczyło je wiele osób w różnym wieku. „Muszę przyznać, że jestem bardzo mile zaskoczona tak dużą frekwencją na „Myślących Książkach”. Mieliśmy sporo gości, zwłaszcza w ferie i okazuję się że zielony dywan z przyborami do pisania świetnie się sprawdził” mówi Dorota Obałek z Działu Edukacji Muzeum Narodowego. „Dużo osób i małych i dużych zrobiło sobie zakładkę lub pozostawiło dla nas pamiątkę. Zdarzały się również recenzje wystawy opisane na kartkach leżących w koło niej, bardzo przychylne...” dodaje.

Organizatorzy przygotowali dla wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się czegoś więcej o tej  twórczości, finisaż, zaplanowany na 14 lutego (godz.17.00). Jego główną część będzie stanowiło spotkanie: „Między obrazem a słowem – autorski picturebook". Podczas niego Iwona Chmielewska opowie o własnych dokonaniach, ale również o zjawisku „picturebook” oraz „non fiction” w literaturze światowej, a także o roli społecznej książek dla „dzieci. W trakcie spotkania zostaną zaprezentowane  książki pani Iwony, które zostały wydane w Polsce, Korei Południowej, Włoszech i innych krajach.

Iwona Chmielewska (ur.1960 roku), absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Tworzy głównie autorskie książki obrazowe „picturebook”, z których większość publikowana jest w Korei Południowej. Jest laureatką wielu prestiżowych nagród. M.in. dwukrotnie uhonorowano jej prace w konkursie IBBY (Polskiej Sekcji Stowarzyszenia Książki dla Młodych) za „Pamiętnik Blumki” uznany za „Książkę Roku 2011”.

Portal wSzczecinie.pl jest patronem medialnym wystawy.