Będą dyskutować między innymi o przyszłości Unii Europejskiej, a także o korzyściach płynących z członkostwa dla polsko-niemieckiego regionu przygranicznego. Kandydaci do Parlamentu Europejskiego z Pomorza Zachodniego i Meklemburgii-Pomorza Przedniego wezmą udział w debacie w Pasewalku (środa, 29 maja, godz. 19). Organizatorzy zapewnią bezpłatny dojazd ze Szczecina, Polic i Löcknitz.

Do dyskusji zaproszono przedstawicieli wszystkich partii startujących do Parlamentu Europejskiego. Z polskiej strony udział potwierdzili: Urszula Pańka (Koalicja Obywatelska), Aleksandra Teresińska (Konfederacja), Jarosław Rzepa (Polskie Stronnictwo Ludowe), Ernest Ciężkowski z Polski 2050.

Kandydaci z Meklemburgii-Pomorza Przedniego, którzy wezmą udział w debacie: Ilka Thoms (CDU), Sabrina Repp (SPD), Niklas Wagner (FDP), Hannah Neumann (B 90/Grüne), Steffen Beckmann (AfD), Jan Peter Warnke (BSW), Robert Gabel (Partei Mensch Umwelt Tierschutz).

O czym będą dyskutować?

„Wybory europejskie tworzą doskonałą platformę do spotkania Polaków i Niemców oraz dyskusji na temat wspólnej przyszłości, szczególnie z udziałem kandydatów, którzy dążą do reprezentowania regionu w Parlamencie Europejskim” – podkreślają organizatorzy debaty.

Wśród zapowiadanych tematów jest przyszłość UE w zakresie polityki rolnej, gospodarczej, energetycznej i klimatycznej. Nie zabraknie pytań o kwestię rozszerzenia wspólnoty w kontekście wojny na Ukrainie.

„Z myślą o polsko-niemieckim regionie przygranicznym jednym z tematów będzie to, w jaki sposób mieszkańcy Metropolitalnego Regionu Szczecina mogą w przyszłości skorzystać z polityki regionalnej UE i jak mogą pomóc w rozwiązywaniu trudnych kwestii politycznych” – czytamy w zapowiedzi wydarzenia.

Własne pytania i propozycje tematów mogą zgłaszać również widzowie. Dyskusja będzie tłumaczona symultanicznie, więc zarówno polscy, jak i niemieccy goście mogą uczestniczyć w dialogu. Debatę poprowadzą Weronika Golletz (NDR) i Michał Kaczmarek (wSzczecinie.pl).

Wydarzenia zaplanowano w środę, 29 maja, o godzinie 19:00, w Kulturforum „Historisches U“ przy An der Kürassierkaserne 9 w Pasewalku. Wstęp wolny. Nie trzeba się wcześniej zapisywać.

Bezpłatny transport ze Szczecina, Polic i Löcknitz

Organizatorzy zapewniają bezpłatny dojazd do Pasewalku i z powrotem. Wyjazd ze Szczecina o godz. 16:00 z pl. Hołdu Pruskiego przy Zamku Książąt Pomorskich. Wyjazd z Polic o godz. 16:45 z parkingu przed Starostwem Powiatowym przy ul. Tanowskiej. Wyjazd z Löcknitz o godz. 17:25 z przystanku autobusowego przy kościele.

Organizatorami wydarzenia są: perspektywa (RAA M-V), DemokratieLaden Anklam, polenmARkT e.V. oraz Stowarzyszenie na rzecz Partycypacji i Spraw Społecznych „Part of Europe” e.V. Portal wSzczecinie.pl jest patronem medialnym wydarzenia. 

Kontakt do organizatorów: DemokratieLaden Anklam: info@demokratieladen.de, www.demokratieladen.de; perspektywa: perspektywa@raa-mv.de, www.persepktywa.de/pl