Międzynarodowy Dzień Archiwów będziemy obchodzić w najbliższą sobotę (23 czerwca) w Szczecinie. Z tej okazji będzie można zwiedzić niedostępne na co dzień magazyny i inne pomieszczenia Archiwum Państwowego przy ul. św. Wojciecha, wziąć udział w ciekawych spotkaniach i kiermaszu książek. Nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych.
Obchody Międzynarodowego Dnia Archiwów w szczecińskim Archiwum Państwowym zaplanowano w sobotę, 23 czerwca, w godz. 11:00 – 16:00. Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości wydarzenie odbędzie się pod hasłem „Szczecińska droga do wolności”.
W programie zaplanowano m.in. kilka spotkań historycznych, które od godz. 11:00 odbywać się będą w sali im. Bolesława Tuhana-Taurogińskiego:
- godz. 11.00–11.30 "Grudzień '70 w Szczecinie świetle akt z zasobu Archiwum Państwowego w Szczecinie" (mgr Bartosz Sitarz, Archiwum Państwowe w Szczecinie)
- godz. 13.00–13.30 "Od Sierpnia ’80 do Czerwca ’89. Pomorze Zachodnie na drodze do wolności" (dr Michał Siedziako, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie)
- godz. 14.00–16.00 "Szczecinianie przeciw komunizmowi" – panel dyskusyjny z udziałem świadków historii (moderacja: dr Michał Siedziako).
Jedną z atrakcji będzie też zwiedzanie zabytkowego gmachu przy ul. św. Wojciecha 13. To jedna z niewielu okazji, by zobaczyć miejsce, które od ponad 100 lat wciąż pełni tę samą funkcję (budynek wybudowano w 1900 r. na potrzeby niemieckiego Staatsarchiv). Zainteresowani zajrzą m.in. do niedostępnych na co dzień magazynów i gabinetu dyrektora, w którym zachowało się dawne umeblowanie. Pracownicy pokażą też czytelnię i bibliotekę pełną bezcennych starodruków i książek o historii Pomorza. Oprowadzanie po siedzibie Archiwum zaplanowano o godz. 12:00 i 14:00.
Ponadto odbędzie się kiermasz wydawnictw Archiwum Państwowego. Przygotowano też sporo atrakcji dla dzieci i młodzieży. Wśród nich liczne warsztaty dotyczące m.in.: genealogii, heraldyki, sfragistyki, znaków wodnych. Na najmłodszych będą czekały kolorowanki. Zaplanowano także zajęcia wokół starej książki i warsztaty o tym, jak walczyli i wygrywali polscy rycerze. Udział we wszystkich warsztatach jest oczywiście bezpłatny. Na uczestników będą czekały konkursy i upominki.
Organizatorem wydarzenia jest Archiwum Państwowe w Szczecinie we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Debaty Międzynarodowej w Szczecinie.
Komentarze
0