Najlepsi śpiewacy operowi występują w Szczecinie – tak zadecydowało jury konkursu XVII Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury. Doceniono również twórców plakatu do spektaklu „Król Roger”.

W miniony poniedziałek, 25 września, odbyła się gala finałowa tegorocznej edycji Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury. Opera na Zamku w Szczecinie była nominowana w czterech kategoriach i otrzymała 3 statuetki. Wszystkie trafiły w ręce artystów pracujących przy pierwszej w 65-letniej historii teatru premierze „Króla Rogera” Karola Szymanowskiego.

Nagrodę przyznano Ewie Tracz w kategorii najlepszej śpiewaczki operowej za rolę Roksany, która w szczecińskim odczytaniu „Króla Rogera” stworzyła wiarygodną, dramatyczną postać. Jej bohaterka dusi się w jarzmie konwencji, jest samotna i sfrustrowana, i kiedy nadarza się okazja, wybucha, chcąc być wolną i stanowić sama o sobie.

Doceniono również Łukasza Golińskiego jako najlepszego śpiewaka operowego za wcielenie się w postać Króla Rogera. Goliński jest obecnie uznawany za jednego z najlepszych w Europie interpretatorów tej roli, wyjątkowo trudnej, wymagającej ogromnego wysiłku śpiewaka. W szczecińskiej inscenizacji znakomicie wydobywa wszystkie rozterki bohatera, nie przerysowując, cieniując, prowadząc swoją partię subtelnie, ale wyraziście.

Nagrodę otrzymali też Tomasz Lazar i Adam Żebrowski za najlepszy plakat. Plakat Żebrowskiego na podstawie zdjęcia Lazara doskonale oddaje podstawowy konflikt „Króla Rogera”: kim jesteśmy? Stąd czytelny znak graficzny: dwie postacie (czarna i biała) walczące ze sobą w szermierczym pojedynku, który „opisuje” spotkanie człowieka z samym sobą, ze swoją podświadomością, doświadczeniami.

W tym roku do jury XVII Teatralnych Nagród im. Jana Kiepury wpłynęło 109 zgłoszeń z 19 teatrów. W pierwszym etapie konkursu kapituła przyznała 51 nominacji. Opera na Zamku – oprócz trzech nagród dla artystów związanych z „Królem Rogerem” – była nominowana również w kategorii najlepszego spektaklu dla młodego widza za „Małego Księcia”.