Najlepszy spektakl dla młodego widza, najlepsza śpiewaczka operowa, najlepszy śpiewak operowy i najlepszy plakat – w tych kategoriach Opera na Zamku w Szczecinie otrzymała nominacje w konkursie XVII Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury.

Teatralne Nagrody Muzyczne im. Jana Kiepury to jedyny ogólnopolski konkurs, który honoruje artystów i twórców związanych ze środowiskiem teatralno-muzycznym. Rokrocznie na konkurs wpływa ponad 150 zgłoszeń, spośród których kapituła kwalifikuje do drugiego etapu. W tym roku Opera na Zamku otrzymała 4 nominacje.

Szansa dla operowej propozycji dla dzieci

Nominację przyznano spektaklowi „Mały Książę” w kategorii najlepszy spektakl dla młodego widza. Symboliczna opowieść Antoine'a de Saint-Exupery'ego, przełożona przez Lucynę Zwolińską na język tańca, mówi o dorastaniu, przemijaniu, przyjaźni, samotności i miłości. Obok tańca magiczny świat „Małego Księcia” tworzą też m in. muzyka filmowa, klasyczna czy elektroniczna oraz nagrania dźwięków i głosów, a także projekcje wideo i animacje.

Docenieni śpiewacy i twórcy z „Króla Rogera”

O nagrodę najlepszej śpiewaczki operowej powalczy Ewa Tracz, która w „Królu Rogerze” wykonuje partie Roksany. Sopranistka śpiewa z niezwykłą mocą, skupiając w sobie pozorny spokój z wewnętrznym rozedrganiem.

W kategorii najlepszy śpiewak operowy nominowany został Łukasz Goliński, który jako Król Roger jest obecnie uznawany za jednego z najlepszych w Europie interpretatorów tej roli – wyjątkowo trudnej i wymagającej ogromnego wysiłku od śpiewaka. Goliński stworzył Rogera jako człowieka pełnego napięć, który na oczach widzów przechodzi przemianę.

Na nagrodę mogą jeszcze liczyć Tomasz Lazar i Adam Żebrowski w kategorii najlepszy plakat za pracę do „Króla Rogera”. Plakat Żebrowskiego na podstawie zdjęcia Lazara doskonale oddaje podstawowy konflikt „Króla Rogera”: czy na zawsze jesteśmy przypisani do swoich ról? Stąd czytelny znak graficzny: dwie postacie (czarna i biała) walczące ze sobą w szermierczym pojedynku, symbolizujące spotkanie ze swoim alter ego.

Zwycięzców poznamy 25 września.