Cztery wojskowe okręty wpłyną w piątek do Szczecina. Jednostki polska, łotewska, niemiecka i holenderska zacumują u podnóża Wałów Chrobrego. W weekend otworzą swoje pokłady dla zwiedzających.
Jak informuje Tomasz Owsik-Kozłowski z Centrum Żeglarskiego, robocza wizyta czterech okrętów rozpocznie się w piątek (1 grudnia) przed godz. 10.00. Wówczas, planowo, jednostki powinny przybić do Bulwaru Chrobrego – wzdłuż ulicy Jana z Kolna.

Dowódcy okrętów postanowili otworzyć pokłady dla zwiedzających w sobotę i w niedzielę (2 i 3 grudnia) w godzinach 13.00 - 15.00.

Wojskowe jednostki wypłyną ze Szczecina w poniedziałek rano.

Zgodnie z ceremoniałem morskim okręty zostaną powitane i pożegnane odegraniem hymnu bander i pokłonem banderowym na stacji pilotów.

Kto nas odwiedzi?
  • ORP Wicko – trałowiec projektu 207 zbudowany w 1987 roku dla polskiej Marynarki Wojennej. Długość okrętu to ponad 38 metrów.
  • Makkum (Holandia) – 52-metrowy holenderski niszczyciel min.

  • FGS Sulzbach-Rosenberg (Niemcy) – wybudowany w 1996 roku niemiecki niszczyciel min.
  • LVNS Virsaitis (Łotwa) – minowiec wybudowany w 1978 roku w Norwegii pod nazwą „Vale”. Jednostka została przekazana łotewskiej Marynarce Wojennej w 2003 roku. Mierzy prawie 65 metrów.