Jak marzenie stało się biznesem prowadzonym wspólnie z przyjaciółkami, a pierwsze spotkanie z graffiti zaowocowało Festiwalem Street Artu w mieście. Między innymi o tym, ale nie tylko, mówili prelegenci i prelegentki pierwszego dnia Międzynarodowego Kongresu Kreatywnego Design Plus.

Uczestnicy wydarzenia spotkali się w remontowanych wnętrzach willi Ogrodów Śródmieście. To tutaj usłyszeli historie ludzi, którzy zmieniają codzienne życie na lepsze.

Mozaika jako biznes kreatywnych zdarzeń

Swoimi doświadczeniami podzieliły się m.in. Anna Szymańska, Monika Kreft i Dominika Kulesza-Żolik. To trio odpowiedzialne za założenie i prowadzenie „Mozaiki” – kawiarni w Śródmieściu, gdzie nie tylko napijemy się małej czarnej, ale kupimy również ceramikę oraz weźmiemy udział w warsztatach z rękodzieła.

- To marzenie chodziło za mną od wielu lat, aż pewnego razu to przestrzeń znalazła mnie, a nie ja ją. Zawsze chciałam tworzyć, organizować różne wydarzenia i warsztaty. Myślałam, że to marzenie zrealizuję sama, ale pomyślałam o moich przyjaciółkach – opowiadała Anna Szymańska.

Historie i pomysły na biznes

Na scenie pojawił się także Maciej „Kreda” Jurkiewicz, którego prace zdobią niejedno miejsce w mieście. Koordynator „Galerii pod Trasą Zamkową” i organizator Street View Art Festival podzielił się z publicznością kawałkiem swojej artystycznej przygody.

- Nie jestem osobą, która specjalnie umie i lubi mówić o sobie. Od małego malowałem z moim ojcem. W 1996 roku, gdy jeździłem po mieście, zobaczyłem pierwsze graffiti. Wtedy tak naprawdę zacząłem się tym interesować. W Polsce to było coś świeżego – wspomina.

O swoim pomyśle zaprojektowania kolekcji ubrań dla osób z niepełnosprawnościami opowiadała dr Kalina Kukiełko z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Szczecińskiego. Historiami z pracy podzielił się producent i animator Damian Kalita, a fotografka Olga Iwanow zdradziła, dlaczego po latach wróciła do Szczecina.

Zaproszenie do udziału w wydarzeniu przyjęli również artysta René Holm, ekspert w branży filmowej i telewizyjnej Piotr Krężel, projektant Rafał Zakrzewski, architekt Aleksandra Kopińska-Szykuć, raper i producent muzyczny Winicjusz „Wini” Bartków.

Warsztaty „w duchu radości i tworzenia lepszego świata”

Na rozmowach i dyskusjach nie koniec. Drugi dzień kongresu będzie obfitować w warsztaty o innowacjach, zrównoważonym rozwoju, obiegu idei i ekonomii doświadczeń. Jak podkreślają organizatorzy, zajęcia będą prowadzone „w duchu radości i tworzenia lepszego świata”.

Monika Klein z Moniką Spychalską-Wojtkiewicz poprowadzą warsztaty „Stwórz lepszą przyszłość”, Damian Kalita – „Stwórz swój Instytut Dobrego Życia”, Emilia Drzazgowska – „Design i rzemiosło – odkryj tajniki współczesnej ceramiki”.

Kongres to także okazja, aby stworzyć obrazy z papierowej wyobraźni pod okiem Moniki Bogunowicz. Doktor Magdalena Małachowska zaprasza na grę warsztatową „Życie na nowo”, a Jakub Gibowski na warsztat mobilnej fotografii.

„Celebracja. Cyrkulacja. Synergia”

VIII Międzynarodowy Kongres Kreatywny Design Plus organizowany jest pod hasłem „Celebracja. Cyrkulacja. Synergia”. Jednym z głównych tematów jest współpraca między technologią, sztuką i biznesem, ale dwudniowy kongres to przede wszystkim okazja do nawiązywania relacji, odkrywania nowych perspektyw oraz wspólnego działania na rzecz lepszego jutra.

Organizatorami są Stowarzyszenie Media Dizajn, INKU Inkubator Sektorów Kreatywnych, Ogrody Śródmieście, Gmina Miasto Szczecin.