„Widoczne są znaczne ubytki i spękania ścian, odpadają gzymsy, a także cegły z balkonu” – radny miejski Marcin Pawlicki informuje o „katastrofalnym stanie” budynku przy ul. Królowej Korony Polskiej 10.

Budynek wpisany jest do gminnej ewidencji zabytków, zarządza nim szczeciński ZBiLK. 

„Część tynku odpadła do gołej cegły”

– Elewacja z każdej strony budynku zaburza estetykę ulicy, gdyż część tynku odpadła do gołej cegły. Przy wejściu do budynku po prawej stronie, znajduje się komórka gospodarcza, w której zawalił się dach. Od strony podwórka również znajduje się budynek gospodarczy z wysokim kominem, który jest pęknięty i osuwają się z niego cegły. W przyszłości może to spowodować jego zawalenie, gdyż nie jest w żaden sposób konserwowany – ostrzega radny i podkreśla, że budynek wymaga „kapitalnego remontu”.

Obecnie w budynku znajdują się 3 mieszkania – jedno z nich to pustostan, który wymaga prac remontowych, drugie jest obecnie remontowane przez przyszłego najemcę, a trzecie zajmowane jest od 2012 roku.

„Podobnie dzieje się z altaną przy wejściu do budynku, której elementy, to jest okna, drzwi oraz cała konstrukcja drewniana, nie były w żaden sposób konserwowane. Stan techniczny kamienicy jest coraz gorszy, w ostatnich tygodniach doszło również do niebezpiecznej sytuacji związanej z instalacją elektryczną” – dodaje Marcin Pawlicki.

Dopuszczający stan budynku

Kamienicą zarządza ZBiLK. Jak informuje zastępczyni prezydenta miasta Anna Szotkowska, przeglądy budowlane (roczne i pięcioletnie) określiły stan budynku jako dopuszczający. Remontu wymagają elewacja (I stopień pilności), weranda, taras, ogrodzenia i klatka schodowa (II stopień pilności). Wśród najpilniejszych prac, Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych wymienia rozebranie pomieszczeń gospodarczych.

„Potrzeby te zostały uwzględnione do wykonania przy sporządzaniu planów remontowych na kolejne lata. W związku z zabytkowym charakterem budynku, prace muszą być poprzedzone inwentaryzacją oraz uzyskaniem decyzji pozwolenia na budowę oraz decyzji na prowadzenie robót na zabytku” – czytamy w odpowiedzi Anny Szotkowskiej.

Kiedy kompleksowy remont?

Ostatnie prace wykonano w 2022 roku – polegały na wykonaniu izolacji pionowej i poziomej wraz z remontem naświetli okien piwniczych.

„Wykonywane są niezbędne remonty, modernizacje oraz naprawy w ramach konserwacji bieżącej, nie mniej na chwilę obecną nie jest możliwe określenie konkretnej daty przystąpienia do kompleksowego remontu” – informuje zastępczyni prezydenta Szczecina Anna Szotkowska.