Fragment XVIII-wiecznego ceglanego muru Fortu Prusy odkryli pracownicy szczecińskiej firmy budowlanej Prime Construction na budowie przy ul. Głowackiego. Relikt jest częścią fortyfikacji, która niegdyś broniła Szczecina.

Fragmenty fortyfikacji odkryto w piwnicy dawnej pralni wojskowej. Budynek zakupiony w 2011 przez firmę LPI w przyszłości stanie się siedzibą duńsko-polskiej firmy informatycznej NCDC. Odkryte fortyfikacje zostaną wkomponowane w aranżację wnętrza biurowca.
To, że to znaleźliśmy jest efektem bardzo dużego przypadku, ponieważ ta część piwnic w ogóle nie była zinwentaryzowana w historycznych dokumentach tego budynku. Podczas usuwania starych posadzek odkryliśmy, że ta część jest również, albo była kiedyś, podpiwniczona. - wyjaśnia Artur Januchowski, prezes firmy Prime Construction.

Fort w komponowany w aranżację

Odkryty fragment muru fortyfikacyjnego zostanie wkomponowany w aranżację wnętrza w pomieszczeniach przeznaczonych do odpoczynku i rekreacji pracowników. Ponadto elewacja budynku zostanie odnowiona w taki sposób, aby jak najwierniej odtworzyć piękno pierwotnej elewacji klinkierowej.
Przede wszystkim ogromne podziękowania dla wykonawcy i firmy Prime Construction. Obszar ten nie był objęty ochroną konserwatorską, dlatego każde takie znalezisko jest niezwykle cenne – jeśli jest uszanowane, odkryte i pokazane mieszkańcom. I rzeczywiście widzimy tu niezwykle imponujące konstrukcje. - mówi Małgorzata Gwiazdowska, Miejski Konserwator Zabytków.

Fortyfikacja w kształcie gwiazdy

Powstanie Fortu Prusy związane jest z oficjalnym przejęciem w 1720 r. twierdzy Szczecin przez Prusy - nowe władze podjęły wówczas decyzję o rozbudowie istniejących fortyfikacji szwedzkich. Prace nad nowym fortem rozpoczęły się w 1729 roku i trwały 11 lat. Zmodernizowana fortyfikacja w kształcie gwiazdy nie stykała się bezpośrednio z murami Szczecina. Zadaniem żołnierzy, którzy obsadzali fort, było bronienie dostępu do południowo-zachodniej części miasta.

Fortyfikacje pruskie były konstrukcjami ziemnymi wzmacnianymi od strony fos ceglanymi murami. Zachowany w fundamentach budynku Pralni relikt jest fragmentem muru otaczającego główny wał fortu – wskazuje dr inż. arch. Izabela Kozłowska z Zakładu Teorii Architektury, Historii i Konserwacji Zabytków Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego – Pobieżna analiza wątku muru wskazuje na podobieństwo do odkrytego w 2008 r. i wyeksponowanego w podziemiach Galerii Handlowej GK w Szczecinie muru fortecznego. Można dywagować na temat pochodzenia z tego samego okresu obu odkrytych murów dawnej twierdzy (od I poł. XVIII w. do I poł. XIX w.), jednakże zagadnienie to wymaga przeprowadzenia dalszych badań i analiz -dodaje.

Pod koniec XIX wieku fort został zburzony, ale w tej części Szczecina aż do lat 90-tych XX wieku znajdował się teren wojskowy.

O Prime Construction

Przebudową Pralni Wojskowej zajmuje się firma Prime Construction, funkcjonująca na rynku od 8 lat. Przedsiębiorstwo specjalizuje się w projektowaniu i budowaniu przede wszystkim obiektów przemysłowych, biurowych i przetwórstwa spożywczego w formule Generalnego Wykonawcy. Swoim klientom oferuje również usługi projektowe i doradztwo w zakresie nakładów inwestycyjnych oraz rozwiązań technologicznych. Firma realizowała projekty m. in. dla takich inwestorów jak Castorama, Rockwool, Animex, Backer czy szczeciński Drobimex.