Złocone zdobienia i malowidła o bogatej ornamentyce przez lata ukryte były pod warstwami farby. Po renowacji nadadzą blasku Sali Koncertowej w neobarokowym gmachu przy al. Niepodległości 40. Od blisko dwóch lat należy on do Akademii Sztuki.
Najintensywniejsze prace konserwatorskie prowadzone są w najbardziej reprezentacyjnej sali Pałacu. Kiedyś była nazywaną Salą Giełdy, teraz zostanie Salą Koncertową. Od kilkunastu miesięcy w całym pomieszczeniu ustawione są rusztowania, a pracownicy żmudnie usuwają kolejne warstwy farb.
Odkryli złoto
Już przed rokiem informowaliśmy o pierwszych odkryciach. Dziś prace prowadzone są przy sklepieniu sali, które przez ostatnie lata też skrywało sporo tajemnic.
- Ku naszemu zaskoczeniu okazało się, że pod dwoma warstwami farb są fragmentarycznie zachowane malowidła, freski, o bogatej ornamentyce. Pochodzą z końca XIX wieku – mówi Dariusz Mularczyk z prowadzącej prace krakowskiej firmy In Plus Konserwacje Obiektów Zabytkowych. - Niewątpliwie są to przepiękne zdobienia. Robią ogromne wrażenie. Po konserwacji będą cieszyć oczy wszystkich odwiedzających tę salę.
Spod usuwanych warstw farby często przebija się złoto, którym przed laty pokryto ożebrowanie sklepienia. Fragmentaryczne zdobienia zostaną teraz zakonserwowane, a później odtworzone w całości. Polichromia ma odzyskać dawny blask jeszcze w listopadzie tego roku.
Kolejne etapy
Ta część prac konserwatorskich dofinansowana była z budżetu miasta dotacją celową w wysokości 500 tys. zł. Kolejny etap renowacji Sali Koncertowej zaplanowany jest na przyszły rok.
- Konieczne jest odsłonięcie pozostałych ścian oraz przede wszystkim odtworzenie i zabezpieczenie polichromii odkrytych w roku 2017. Termin realizacji i zakres tych prac będzie zależał od uzyskania dotacji – tłumaczy Agnieszka Lisowska, rzecznik prasowy Akademii Sztuki. - Równolegle trwają prace zmierzające do uzyskania finansowania modernizacji, renowacji i wyposażenia Pałacu Ziemstwa Pomorskiego.
Jeszcze 2 lata
Opracowano w tym celu pełną dokumentację projektową. Uczelnia weźmie udział w konkursie o dofinansowanie tych prac w ramach Funduszy Norweskich, czyli bezzwrotnej pomocy przekazywanej państwom UE przez Norwegię, Islandię i Liechtenstein.
Remont Pałacu Ziemstwa Pomorskiego ma zakończyć się za dwa lata.
Komentarze
2