Ludzie mówią szybko niechlujnie, do tego koszmarnymi skrótami. Obecność na Jesiennym Turnieju Recytatorskim jest oddechem dla uszu i duszy.

Przed nami XVII edycja konkursu recytatorskiego „Romantycznie”. To dobrze znany i jedyny w całej Polsce turniej z obowiązkową prezentacją literatury polskiego romantyzmu. Dziś na deskach w Klubie Delta Miejskiego Ośrodka Kultury występują najlepsi z najlepszych, ale początki były trudne.

Gdy zaczynaliśmy był to rok Adama Mickiewicza i wymyśliłam, że wszyscy będą mówili teksty Mickiewicza. I to wołało o pomstę do nieba. Ludzie straszne rzeczy wyczyniali. I tak sobie pomyślałam, że dobrze byłoby, gdyby ktoś im podpowiedział jak się czyta wiersz klasyczny. Z tej potrzeby powstała idea warsztatów. - mówi Iwona Gargas, organizatorka.

Romantyczny weekend


Jak co roku na uczestników i widzów czekają 3 dni recytatorskie. W piątek będziemy mogli zobaczyć dwa koncerty konkursowe. W sobotę zaprezentowany zostanie III Koncert Konkursowy „Romantycznie” przy akompaniamencie fortepianu. W niedzielę zaś odbędzie się Koncert Galowy XVII Jesiennego Turnieju Recytatorskiego „Romantycznie”. Uczestnicy jak co roku będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach, które są prowadzone przez pedagogów z wyższych szkół teatralnych.

Jest to jedyny w Polsce turniej promujący rodzimą literaturę romantyczną, jedyny turniej podczas którego wykonawcy dwukrotnie ubiegają się o laury (pierwszy raz prezentując dowolną prozę i poezję, drugi raz uczestnicząc w Koncercie Konkursowym „Romantycznie”. Turniej nie przez przypadek odbywa się w okolicy Święta Niepodległości.

Nie przez przypadek konkurs zawsze przypada w okolicy 11 listopada. Jest to nasz recytatorski ukłon w stronę Ojczyzny. - mówi Iwona Gargas.

Mówimy szybko i niechlujnie

Warto jesiennym spacerem zaczepić o klub Delta i wsłuchać się w naszą literaturę. Pamiętajmy jednak o szacunku dla mówiatorów (w konkursie nie występują mówcy, nie ma recytatorów, są za to mówiatorzy – a to coś więcej) i nie spóźniajmy się na pokazy. Jesienny Turniej Recytatorski jest idealną sposobnością na ucieczkę od codzienności, od szarości, która nas otacza.

Warto przyjść po pierwsze z powodu doskonałej literatury. Będzie Wojaczek, Szymborska, ks. Twardowski, Tuwim, Sienkiewicz, Lem, Anna Kamieńska, Mrożek, Moczulski, Tokarczuk, Iwasiów i Gombrowicz, Lechoń, Miłosz i wielu, wielu innych wybitnych. Drugi powód, dla którego warto się zjawić to ludzie, którzy występują. To są już niesamowici mówiatorzy, to są ludzie, którzy władają piękną polszczyzną, którzy potrafią pięknie operować oddechem, wiedzą jak przekazać emocje. No i przede wszystkim warto pobyć w tej atmosferze miłości do słowa, do kultury naszego narodu. Pokazać przywiązanie do języka ojczystego, do literatury. Żeby oczyścić uszy i duszę od takiej codziennej bylejakości, którą spotykamy na ulicy, w mediach, w szkole, w parku, wszędzie. Ludzie mówią szybko, niechlujnie, do tego koszmarnymi skrótami. Obecność na Jesiennym Turnieju Recytatorskim jest takim oddechem dla uszu i duszy. - zachęca Iwona Gargas.

30 głosów, 30 interpretacji

W tegorocznym konkursie wystąpi rekordowa ilość uczestników – 30 osób. Na scenie zobaczymy reprezentantów z całego kraju, od południa do północy.

Jesienny Turniej Recytatorski ROMANTYCZNIE 2012 objęty jest mecenatem Miasta Szczecin. Portal wszczecinie.pl objął wydarzenie patronatem medialnym.