W projekcie zmian w miejskim budżecie na ten rok znalazły się dodatkowe pieniądze na komunikację miejską (6,5 mln zł). Priorytetem jest przywrócenie od września linii autobusowej A.

Kursowanie tej linii zostało zawieszone już kilka miesięcy temu. Efekt tego jest taki, że autobusy linii B są mocno zatłoczone, w godzinach szczytu bywało, że trudno do nich wsiąść. Dlatego mieszkańcy prawobrzeża od dawna domagają się przywrócenia linii A. Wspierają ich radni wszystkich opcji, który zorganizowali m.in. wyjazdową komiję, w czasie której sami sprawdzali jak jeździ się autobusami linii B.

Teraz ze strony prezydenta Piotra Krzystka zapowiedź, że linia A zostanie reaktywowana.

– Rozpoczynamy pracę nad przywróceniem od września linii autobusowej A do siatki połączeń. To duże wyzwanie dla naszych służb, ale mamy świadomość, że mieszkańcy prawobrzeża bardzo czekają na tę linię. Zrobimy wszystko, żeby mogła ona od powrócić początku roku szkolnego – mówił podczas wtorkowej sesji Rady Miasta.

W budżecie zapisano dodatkowe środki na komunikację miejską, które pozwolą m.in. pokryć rosnące koszty paliwa. Problemów do rozwiązania jest jednak więcej. Dlatego prezydent wezwał radnych do współpracy, która ma wskazać kierunki zmian w szczecińskiej komunikacji.

- Ważne jest wypracowaanie optymalnego modelu. Powiązanie naszych możliwości finansowych z dostępnością autobusów i kierowców oraz potrzebami mieszkańców – tłumaczył Krzystek. – Zaraz po uchwalenia korekty tego budżetu będziemy siadali do rozmów w jakim kierunku będziemy kierowali środki finansowe. Na pewno nie starczy ich do końca 2022 i będzie potrzebna kolejna poprawka budżetowa.

Jedną z innych zmian będzie przekazanie obsługi linii autobusowej 63 do PKS.