Obniżenie stawki PIT, likwidacja ulgi dla klasy średniej, kwota wolna i wyższy próg podatkowy bez zmian. Od 1 lipca tego roku w życie wejdą kolejne zmiany w systemie podatkowym. „Nie ma nic bardziej pożądanego niż niskie podatki. To odpowiedź na wszystkie trudności, które wiązały się ze zmianami wprowadzonymi 1 stycznia tego roku” – mówił wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki podczas konferencji poświęconej zmianom podatkowym.

Już od 1 lipca tego roku zaczną obowiązywać kolejne zmiany w podatkach. Wiceminister finansów Artur Soboń zapewnia, że „były poprzedzone szerokimi konsultacjami z organizacjami księgowych, doradców podatkowych, ekspertami, przedstawicielami biznesu i przedstawicielami oprogramowania kadrowo-płacowego”. „Co istotne, pozostawiamy wszystko to, co dobre” – podkreśla.

„To coś absolutnie bez precedensu”

Wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki zorganizował w poniedziałek konferencję prasową na temat podatkowych poprawek, które „reklamują” trzy główne założenia. Pierwszym jest obniżenie pierwszej stawki podatkowej PIT z 17 do 12 procent.

– To coś absolutnie bez precedensu. Takiej stawki nie było nigdy. Przypomnę tylko, że wiele lat temu pewne ugrupowanie (Platforma Obywatelska – red.) szło ze stawką 3x15. Nigdy tego nie zrealizowali. A my w środku bardzo trudnej sytuacji gospodarczej obniżamy podatek do 12 procent – zachwalał wojewoda Zbigniew Bogucki.

Kolejne założenie to pozostawienie kwoty wolnej od podatku na poziomie 30 tysięcy złotych. – To kwota najwyższa w historii, nigdy takiej nie było. Zostajemy przy niej. Wiele ugrupowań liberalnych mówiło o kwocie wolnej od podatku, wpisywało ją do swoich programów, ale nigdy nie wprowadziło jej w takiej wysokości, która teraz obowiązuje – dodał wojewoda.

Bez zmian pozostaje także, wprowadzony 1 stycznia tego roku, próg podatkowy w wysokości 120 tysięcy złotych. Zdaniem wojewody Boguckiego, takie rozwiązanie „daje możliwość większego pozostawienia pieniędzy w kieszeniach”.

– Dopiero po przekroczeniu tej kwoty trzeba będzie się rozliczać z nadwyżki według drugiej stawki podatkowej – zaznaczył.

„Chodzi o to, żeby podatki były niskie”

Zbigniew Bogucki zapewniał, że rząd Prawa i Sprawiedliwości „wsłuchuje się w głos mieszkańców i specjalistów”.

– Ale przede wszystkim patrzymy na to, aby jak najwięcej pieniędzy pozostało w kieszeniach Polaków. To odpowiedź na kwestie związane z dużą presją inflacyjną, która jest nie tylko w naszym kraju.

Najnowsze zmiany mają być także odpowiedzią na „wszystkie trudności, które wiązały się ze zmianami wprowadzonymi 1 stycznia.

– To odpowiedź na głos mieszkańców oraz księgowych, którzy wskazywali, że zmiany nie były optymalne i powodowały trudności interpretacyjne. A chodzi o to, żeby podatki były niskie i jak najłatwiejsze do rozliczenia – przekonywał Zbigniew Bogucki.

Spotkanie dla zainteresowanych

Zmian w systemie podatkowym jest dużo więcej niż wspomniane „trzy główne założenia”. Ze wszystkimi można zapoznać się na stronie https://www.podatki.gov.pl/niskiepodatki/.

Dodatkowo, wojewoda zachodniopomorski i szczeciński oddział Krajowej Administracji Skarbowej zapraszają mieszkańców Szczecina do wzięcia udziału w stacjonarnym spotkaniu poświęconym podatkowym poprawkom.

Spotkanie odbędzie się 27 czerwca o dwóch godzinach – o 9:00 i 17:00 w siedzibie Krajowej Administracji Skarbowej przy u. Roosevelta ½.