Zapowiada się trochę nietypowy sezon w Teatrze Współczesnym, bo już w styczniu będzie... po sezonie. Spektakl pod takim właśnie tytułem to jedna z czterech premier, które są przygotowywane przez tę instytucję na najbliższe miesiące. Pierwszą z nich, planowana na październik, będzie szczególnie mroczna i tajemnicza...
Jej tytuł to „Diabeł”  i jest to inscenizacja, która zainteresuje przede wszystkim fanów serialu „Miasteczko Twin Peaks”, gdyż zagadka morderstwa Laury Palmer to jeden z jej tematów.  Scenariusz spektaklu to dzieło Radosława Rychcika, który także wyreżyserował go, podejmując w lekki, ale wyrafinowany sposób kwestię genezy zła i diabelskich mocy, posługując się schematami znanymi z popkultury. Przedstawienie zobaczymy po raz pierwszy na Dużej Scenie 6 października, a w wystąpią w nim m.in.: Iwona Kowalska, Grażyna Madej, Arkadiusz Buszko czy Grzegorz Młudzik.
 
Wspomniana wyżej sztuka „Po sezonie” została napisana przez austriackiego dramatopisarza  Ödöna von Horváth, który w swej twórczości podejmował tematy społeczno-polityczne, krytykując postawy drobnomieszczańskie, a w późnych powieściach zajmował się  zagadnieniem źródeł faszyzmu. „Po sezonie” to opowieść o bandzie nieudaczników, którzy znaleźli azyl w podupadłym hotelu. Jest w tym przedstawieniu „intryga, tajemnica i nadzieja na przyszłość”, a w obsadzie znaleźli się Marian Dworakowski, Arkadiusz Buszko, Ewa Sobiech i Katarzyna Bieniek.
 
Grażyna Kania, która reżyseruje ten spektakl to laureatka wielu nagród teatralnych w Polsce i w Niemczech. W Szczecinie, na festiwalu Kontrapunkt, jej inscenizacja „Nordost” (zrealizowana w Teatrze Polskim w Bydgoszczy) otrzymała Grand Prix w 2008 roku), a podczas tegorocznej edycji festiwalu zobaczyliśmy  przygotowaną przez nią “Truskawkową niedzielę” (koprodukcję Landesbühne-Nord Wilhelmshaven i Teatru Polskiego w Bydgoszczy).  „Po sezonie” po raz pierwszy zostanie pokazana 18 stycznia 2014 roku.  
 
O trzeciej zapowiadanej premierze,  Kamila Paradowska, kierownik literacki Teatru, powiedziała, że „to przedstawienie rozrywkowe, ale artystycznie interesujące i dla wielu osób zapewne wzruszające”. Ta pierwsza w historii sceny na Wałach Chrobrego, sztuka holenderska w repertuarze nosi tytuł „Pocałunek”  i zostanie wystawiona w Teatrze Małym przez Marka Pasiecznego, który w Szczecinie prezentował już m.in. takie prace reżyserskie jak „Antygona w Nowym Jorku, „Małe zbrodnie małżeńskie” czy „Morze otwarte”. Ten najnowszy spektakl to kameralny dramat o dwojgu  samotnikach, którzy  spotykają się w górach, marząc o zmianie w swoim nie do końca udanym życiu. Zagrają te postacie Konrad Pawicki i Magdalena Myszkiewicz
 
Nie jest jeszcze znana obsada ostatniej, planowanej na marzec, premiery sezonu. Wiadomo, że reżyserką  spektaklu „Piotruś Pan” (na podstawie powieści Jamesa Matthew Barrie) będzie Ewelina Marciniak, znana publiczności szczecińskiej m.in. z tegorocznego Kontrapunktu, na którym jej  inscenizacja „Amatorek” według prozy Elfriede Jelinek otrzymała nagrodę jury. Ta kolejna interpretacja jednej z najbardziej znanych baśni zostanie stworzona do tekstu Michała Buszewicza, bardzo cenionego dramaturga, absolwenta krakowskiej PWST.
 
Już w najbliższy poniedziałek (2 września) Teatr Współczesny zaprasza natomiast na gościnny spektakl berlińskiego Teatru Studio - „Król Ubu” (według Alfreda Jarry`ego) w reżyserii Janiny Szarek.