Co to są myślące książki ? Dla kogo są przeznaczone ? Można się tego dowiedzieć 14 grudnia przychodząc do Muzeum Narodowego w Szczecinie, by zobaczyć wystawę zorganizowaną tam pod naszym patronatem.

Dwa wernisaże

W tym dniu zaplanowane są dwa wernisaże ekspozycji dokonań artystycznych Iwony Chmielewskiej -„Myślące książki”. Pierwszy, o godz.12.00 (skierowany do przedszkolaków, które będą mogły uczestniczyć w warsztatach plastycznych), a drugi o 18.00 (dla dzieci z rodzicami i dorosłych). Prawdopodobnie przyjedzie do Szczecina również sama autorka i wówczas zorganizowane zostanie spotkanie z nią.

Poezja wizualna

Główną cechą książki obrazowej tzw. „picturebook”, jest koncepcja zgodnie z którą  obraz jest tak samo ważny lub nawet ważniejszy niż tekst. Nie są to  propozycje adresowane do określonej kategorii wiekowej, gdyż przekaz ten może być atrakcyjny zarówno dla  dzieci jak i dorosłych. Idea wielu z nich zawiera się w haśle „książka na całe życie". Inspirują bowiem odbiorców do próby odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące kwestii nie pojawiających  się zazwyczaj w typowych  wydawnictwach dla dzieci. Krytycy sztuki określają te unikatowe dzieła mianem poezji wizualnej.

Z Torunia do Korei

Iwona Chmielewska ukończyła grafikę na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W tym mieście mieszka i pracuje, prowadzi m.in. zajęcia z przedmiotu „Książka autorska” na Wydziale Sztuk Pięknych. Jej prace są bardzo cenione w Azji, a  większość książek wydawana jest aktualnie  w Korei Południowej. Picturebooki przez nią stworzone ukazały się także w Chinach, na Tajwanie, w Japonii, oraz w Portugalii i Niemczech.

Uhonorowano je licznymi nagrodami. M.in. dwukrotnie zostały wyróżnione w prestiżowym konkursie  IBBY. Nagroda od  Ministerstwa Edukacji w Meksyku, które doceniło  książkę „Niebieska laseczka/Niebieska skrzyneczka” spowodowała to, że została ona wprowadzona do szkół w tym kraju jako lektura. W Polsce do tej pory ukazały się cztery książki: „O wędrowaniu przy zasypianiu”, „Domowe duchy”, „Pamiętnik Blumki” (opowieść o życiu w warszawskim Domu Sierot i przesłaniu Starego Doktora czyli Janusza Korczaka)  oraz „Kłopot” (2012). 

otwarcie wystawy: 14 grudnia 2012 (czwartek), godzina 18.00, wstęp wolny

bilety: 10 zł normalny / 5 zł ulgowy / wstęp bezpłatny w czwartek

godziny otwarcia: wtorek–piątek 10.00–18.00  

sobota i niedziela 10.00–16.00

kuratorka: Krystyna Milewska

organizator: Muzeum Narodowe w Szczecinie  (ul.Wały Chrobrego 3)

partnerzy: Polskie Towarzystwo Wydawców Książek   Międzynarodowe Targi Poznańskie   Centrum Kultury Zamek w Poznaniu

patronat honorowy: Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak