Gdzie i kiedy?
łąka między ogródkami działkowymi a terenem ZWiK w Policach
Od: czwartek, 31 maja 2018, 10:00
Do: sobota, 2 czerwca 2018, 18:00
Za ile?
darmowe
Obóz Kawalerii to dodatkowa atrakcja Dni Polic 2018. Obóz powstanie w Policach na łące między ogródkami działkowymi a terenem ZWiK. Przez cztery dni (31 maja - 3 czerwca do godzin rannych) będą odbywały się tu ćwiczenia, m.in. musztry oddziału konnego, musztry pieszej, ćwiczenia we władaniu szablą i lancą, ćwiczenia kadryla.

„Obóz Kawalerii” – Klub Kawaleryjski im. XII PUP

data: 31 maja – 3 czerwca 2018

godz: 10.00 - 18.00, 3 czerwca do godzin rannych

miejsce: łąka między ogródkami działkowymi a terenem ZWiK

„Obóz Kawalerii” będzie rekonstrukcją typowego obozowiska polskiej kawalerii. Na terenie obozu zostaną rozbite namioty, ustawione koniowiązy, kuchnia polowa, punkt sanitarny i punkt werbunkowy. Przez cztery dni (od 31 maja do 3 czerwca) będą odbywały się tu ćwiczenia musztry oddziału konnego, musztra piesza, ćwiczenia we władaniu szablą i lancą, ćwiczenia kadryla. Uruchomiony punkt werbunkowy będzie werbował dzieci i młodzież, wydawał im książeczki wojskowe, po czym formował w sekcje i kolejno uczył:

- zasad zachowania się w mundurze, poszanowania godła i sztandaru, historii 12. Pułku Ułanów Podolskich, zasad bezpiecznego postępowania z koniem, prezentacji broni

- musztry pieszej

- pokonania toru przeszkód

- ćwiczeń na koniu drewnianym

- szkolenia sanitarnego

- jazdy konnej

- oprowadzania na koniu.

Obóz będzie żywą lekcją historii, w której udział będzie mógł wziąć każdy. Na kilka dni odwiedzający obóz i uczestnicy pokazów doświadczą niezwykłej podróży w czasie. Zapoznają się z niezbędnymi wiadomościami praktycznymi i teoretycznymi kawalerzysty, a także z życiem codziennym w obozie. Organizowane będą zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży szkolnej, pokazy i szkolenia.

Klub Kawaleryjski im. XII PUP

Klub oficjalnie został zarejestrowany 25 kwietnia 1997 roku, a już 7 maja na uroczystości przekazania nazwy i tradycji Ułanów Podolskich Batalionowi Rozpoznawczemu, klub wystawił 15 w pełni umundurowanych kawalerzystów. Dzięki swej postawie i sprawnej organizacji, klub uzyskał na tej samej uroczystości od prezesa londyńskiego Koła Żołnierzy 12. Pułku Ułanów Podolskich, ppłk Władysława Dziewickiego, prawo do kontynuowania tradycji 1.2 Pułku Ułanów Podolskich. Informuje o tym wydarzeniu stosowna tablica na małym dziedzińcu zamku Książąt Pomorskich. Klub organizował, w ścisłej współpracy z Wojskiem Polskim, defilady w czasie Święta Pułkowego i w dniu 11 listopada, kontynuował organizację rajdów konnych, organizował zawody „Militari” i wystawy o chwale polskiej kawalerii. Dzięki nieocenionej pomocy dowódcy 12. Dywizji Zmechanizowanej, generała Mieczysława Stachowiaka klub otrzymał w dzierżawę 2 hektary gruntu na terenie poligonu w pobliżu jeziora Głębokie, gdzie własnymi siłami i środkami jego członkowie wybudowali stajnię i budynek socjalny. Klub nawiązał kontakty zagraniczne z podobnymi organizacjami kawaleryjskimi w Szwecji, Niemczech i Danii. Dzięki tym kontaktom możliwa była wyprawa członków klubu do miasta Eksjo w Szwecji, gdzie wspólnie z huzarami szwedzkimi kawalerzyści uczestniczyli konno w uroczystościach 600-lecia miasta, oraz odwiedziny w Pasewalku u niemieckich kirasjerów. Klub wchodzi w skład Federacji Kawalerii Ochotniczej, prezes klubu rtm.kaw.och. Marek Magowski, jest członkiem Zarządu Federacji. Klub jako jeden z nielicznych w Polsce posiada podpisane porozumienie o współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej. Współpracuje również z Administracją Lasów Państwowych w Szczecinie. Członkowie Klubu brali udział w realizacji dwóch filmów – „Przystanek PRL” oraz „Bitwa Warszawska – rok 1920”, a także w rekonstrukcjach historycznych bitew pod Samossierrą, Waterloo i Albuerrą, jak również w wyjeździe do przedwojennych koszar pułku w Białokrynicy na Ukrainie.