W tym roku mija 40 lat od podpisania Porozumień Sierpniowych, które doprowadziły do powstania NSZZ „Solidarność” oraz upadku komunizmu w Europie Wschodniej. W związku z okrągłą rocznicą obchody miały obfitować w wiele wydarzeń, jednak plany pokrzyżowała pandemia koronawirusa. Tak przedstawia się program oficjalnych uroczystości w Szczecinie.
Oficjalne obchody 40. rocznicy Sierpnia'80 w Szczecinie organizuje Zarząd Regionu NSZZ "Solidarność" Pomorza Zachodniego. Będą one dużo skromniejsze, niż pierwotnie planowano.
– Wszystkie pieniądze, zebrane na organizację wydarzeń towarzyszących 40-leciu „Solidarności” (koncerty, pikniki, wystawy, turnieje sportowe, konferencje), zostały przekazane Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie na potrzeby walki z pandemią – informuje Katarzyna Stróżyk, rzecznik ZR NSZZ "Solidarność" Pomorza Zachodniego.
Uroczystości rozpoczną się w niedzielę, 30 sierpnia, o godz. 09:30 mszą św. w kościele pw. Stanisława Kostki (pl. Marii Teresy z Kalkuty). Przed mszą odczytane zostaną listy od Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz premiera Mateusza Morawieckiego.
Na godz. 12:00 zaplanowana jest uroczystość pod bramą Stoczni Szczecińskiej, gdzie przemówienie wygłosi Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność”, arcybiskup Andrzej Dzięga odmówi modlitwę Anioł Pański, a delegacje złożą kwiaty. Jak zaznacza Katarzyna Stróżyk, rzecznik ZR NSZZ "Solidarność" Pomorza Zachodniego, ze względu na stan pandemii, uroczystość będzie odbywać się w warunkach rygoru sanitarnego. Wszyscy obecni zobowiązani będą do trzymania dystansu społecznego oraz założenia maseczki, zakrywającej nos i usta.
Okolicznościowy mural
O godz. 18:00 na Pomorzanach (al. Powstańców Wlkp. 22) odsłonięty zostanie mural upamiętniający wydarzenia Sierpnia '80. Jego autorką jest malarka i ilustratorka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie Sabina Twardowska. Jego wykonanie wzięła na siebie agencja Red Sheels.
Specjalny pokaz iluminacji
Z kolei wieczorem Zarząd Regionu, IPN i Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza zapraszają na specjalny, okolicznościowy pokaz iluminacji na budynku filharmonii. Elewacja lodowego pałacu stanie się ruchomym obrazem nawiązującym symbolicznie do ważnych dla Polski, Europy i całego świata, wydarzeń. Rocznicowa iluminacja zaplanowana jest na dwa dni: 30 i 31 sierpnia. Będzie można ją oglądać w godz. 21:00 – 00:00.
Plenerowe koncerty
W niedzielny wieczór w okolice filharmonii warto wybrać się nie tylko z powodu pokazu iluminacji. Na pl. Solidarności odbędzie się coroczny koncert muzyki filmowej zatytułowany „Sierpniowe przełomy”. Publiczność usłyszy znane kompozycje z najsłynniejszych dzieł polskiej kinematografii, uwielbiane nie tylko przez kinomanów. Tradycyjnie już w programie znajdą się ”Mury” Jacka Kaczmarskiego czy „Sen o Victorii” grupy Dżem, a podczas tegorocznej edycji również zachwycający słowem i formą muzyczną „Bema pamięci żałobny rapsod”, w wersji muzycznej znany z krótkometrażowego filmu i niesamowitego wykonania Czesława Niemena. Orkiestrę Opery na Zamku poprowadzi Jerzy Wołosiuk - dyrektor artystyczny Opery na Zamku, a wspomnieniami, anegdotami oraz interesującymi refleksjami dotyczącymi wykonywanych utworów podzieli się znany krytyk filmowy i publicysta Tomasz Raczek. W koncercie weźmie udział również wokalistka Natalia Niemen. Muzyczne widowisko rozpocznie się o godz. 20:00. Wstęp jest bezpłatny. Organizatorami koncertu na pl. Solidarności są Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, Opera na Zamku oraz Muzeum Narodowe w Szczecinie.
W związku z 40. rocznicą Sierpnia '80 utwory Jacka Kaczmarskiego, nazywanego bardem „Solidarności” rozbrzmiewać będą również na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich, gdzie w niedzielne popołudnie wystąpi zespół Pan Górski i Spółka. Początek koncertu o 16:00, bilety 10 zł.
Komentarze
9