„Handlarze ryb” Augusta Ludwiga Mosta oraz „Szczecin. Widok portu od strony Duńczycy i panorama miasta” monogramisty J.R. wciąż będą cieszyć oko szczecinian. Te niezwykle cenne dla miasta obrazy kupiło niedawno od mBanku Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Narodowego w Szczecinie.
Przed laty obrazy kupił BREBank (dzisiejszy mBank) i oddał w długoterminowy depozyt Muzeum Narodowego w Szczecinie. Teraz jednak bank sprzedaje swoją kolekcję i oba dzieła miały trafić na aukcję.
Pomogli przyjaciele szczecińskiego muzeum
Muzeum chciało na aukcji skorzystać z prawa pierwokupu, a niezbędne środki mieli pomóc zgromadzić samorządowcy Olgierd Geblewicz, marszałek Województwa Zachodniopomorskiego i Krzysztof Soska, zastępca prezydenta Szczecina i miłośnicy kultury. Sprawę udało się jednak załatwić inaczej.
Dzięki zaangażowaniu i kontaktom członków Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Narodowego w Szczecinie oba obrazy udało się odkupić jeszcze przed licytacją. Nadal będą w depozycie szczecińskiego muzeum i nadal będzie można je oglądać w gmachu Muzeum Historii Szczecina.
Scenka rodzajowa z portowego kantoru
- Chyba nie ma lepszego miejsca dla „Handlarzy ryb” i dla twórczości Augusta Ludwiga Mosta, jak właśnie Muzeum Narodowe i gmach Muzeum Historii Szczecina. Artysta ten był ściśle związany ze Szczecinem od swojego urodzenia aż do śmierci. Szczecin był obecny nie tylko w jego codzienności, ale również w twórczości – mówi dr Dariusz Kacprzak, zastępca dyrektora ds. naukowych w Muzeum Narodowym w Szczecinie.
Obraz namalowany w 1846 r. przedstawia handlarzy ryb, którzy przynieśli swoje połowy do oclenia w kantorze. Na drugim planie dostrzec można wiele scen rodzajowych odzwierciedlających ówczesne życie portowego Szczecina.
Wyjątkowo piękna panorama Szczecina
Pół wieku później powstał „Szczecin. Widok portu od strony Duńczycy i panorama miasta” monogramisty J.R. Najnowsze badania wskazują, że autorem może być J. Richter, artysta związany z Berlinem, znany z malowania pejzaży, scen rodzajowych i morskich.
- Jest to wyjątkowo piękna panorama Szczecina. Panorama bulwarów z widokiem katedry św. Jakuba i fragmentem portu. Obraz ciekawy dla historii Szczecina i jego dziejów. Stara zabudowa, która dzisiaj już nie istnieje, pełen życia i energii port nadodrzański, drugi przecież co do wielkości i intensywności życia w ówczesnych Niemczech. Obraz jest świadectwem rozwoju Szczecina epoki przełomu XIX i XX wieku – opowiada dr Kacprzak.
Gdzie można zobaczyć obrazy?
Oba obrazy można oglądać w Muzeum Historii Szczecina. Od czwartku do niedzieli w godzinach 12.00 - 18.00. Obraz „Handlarze ryb” Augusta Ludwiga Mosta można podziwiać na kameralnej ekspozycji „Gabinet Biedermeieru” (I piętro), z kolei „Szczecin. Widok portu od strony Duńczycy i panorama miasta” J. Richtera tymczasowo na wystawie „Hans Stettiner i Jan Szczeciński. Życie codzienne w Szczecinie w XX wieku” (II piętro).
Komentarze
2